Ustrzyki Dolne
piątek, 23 października 2020

Podszywali się pod studentów - chcieli wjechać do Polski

Podszywali się pod studentów - chcieli wjechać do Polski<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

Siedmiu Ukraińców próbowało dostać się do Polski twierdząc, że są uczniami polskich szkół policealnych. Funkcjonariusze ustalili, że szkoła do której rzekomo uczęszczali, nie prowadzi jednak nauki dla cudzoziemców.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną, aktualnie obywatele Ukrainy nie mogą przyjeżdżać do Polski. Wyjątkiem są osoby spełniające określone warunki. - Z takiej możliwości - lecz niezgodnie z prawem – postanowili skorzystać młodzi „ kandydaci” do polskich szkół. Na granicy państwa w Budomierzu przedstawili fałszywe zaświadczenia o przyjęciu i nauce w Polsce. Zostali zawróceni na Ukrainę – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej

Do zdarzenia doszło 21 października. W trakcie kontroli granicznej na wjazd z Ukrainy do Polski, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili, że przedstawione przez młodych Ukraińców zaświadczenia o przyjęciu do polskiej szkoły policealnej są fałszywe. - Szczegółowa analiza zaświadczeń została przeprowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i potwierdziła fałszerstwo. Siedem zaświadczeń było w całości podrobionych. Młodzi obywatele Ukrainy, upierali się jednak twierdząc, że są słuchaczami polskiej szkoły i jadą pobierać naukę – mówi rzeczniczka BiOSG.

Zgodnie z procedurą, funkcjonariusze zajęli się weryfikacją i badaniem autentyczności dokumentów. Między innymi nawiązano kontakt telefoniczny i mailowy z figurującą w zaświadczeniach szkołą. - Ustalono, że szkoła nie prowadzi nauki dla cudzoziemców, a młodzi ludzie nie są jej słuchaczami- dodaje mjr Pikor.

Mężczyźni w końcu przyznali, że zaświadczenia kupili przez internet będąc jeszcze na Ukrainie. Każdy z nich zapłacił po 200 - 300 zł za fałszywki, które miały posłużyć jako podstawa do wjazdu do Polski i pomóc w uniknięciu obowiązkowej kwarantanny.

Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami, siedmiu młodym obywatelom Ukrainy przedstawiono zarzuty i zawrócono na Ukrainę.

Jak dodaje rzecznik, od początku września czyli od rozpoczęcia roku szkolnego, na podkarpackiej granicy państwa zanotowano już przypadki związane z przedstawianiem przez obywateli Ukrainy fałszywych zaświadczeń o przyjęciu do polskich szkół lub podjęciu nauki i studiów w Polsce. Do tej pory ujawniono 22 tego typu przypadki.

 

autor: oprac. paba
źródło: BiOSG