Ustrzyki Dolne
wtorek, 25 lutego 2020

„Przekręcony” licznik to przestępstwo - sprawdź auto przed zakupem!

„Przekręcony” licznik to przestępstwo - sprawdź auto przed zakupem!<br/>fot. pixabay
fot. pixabay

O 168 000 km miał „przekręcony” licznik kierowca mercedesa, którego wczoraj do kontroli zatrzymała ustrzycka drogówka. Policja przypomina, że za tego typu praktyki, grozi nawet do 5 lat więzienia. Przed zakupem, sprawdź stan licznika auta przez internet.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego ustrzyckiej komendy, zatrzymali do kontroli mercedesa. W jej trakcie, okazało się, że stan licznika tego pojazdu nie zgadzał się z zapisem w systemach informatycznych. - Podanie drogomierza różniło się o ponad 168 000 kilometrów w stosunku do tego, co pokazywał system – informuje podkom. Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych. - Funkcjonariusze po sporządzeniu dokumentacji fotograficznej będą teraz wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Policja przypomina, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która cofa licznik, jak i osoba która zleca wykonanie takiej usługi.

Każdy może sam sprawdzić stan licznika z ostatniego badania technicznego pojazdu, którego jest się właścicielem lub posiadaczem korzystając z usługi „Mój Pojazd”: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd

Jeżeli mamy zamiar kupić używany pojazd, można także sprawdzić informacje, które podaje jego właściciel korzystając z bezpłatnej usługi online - „Historia Pojazdu”: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sptrawdz-historie-pojazdu

 

autor: oprac. paba
źródło: KPP Ustrzyki Dolne