Trzy czaszki niedźwiedzia brunatnego zatrzymano w przesyłce pocztowej, która z Rosji miała trafić do małopolski. Niedźwiedź brunatny jest chroniony przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES.
- Podczas kontroli przesyłek prowadzonej przez funkcjonariuszy Służby Celno - Skarbowej z Oddziału Celnego w Przemyślu - Miejsce Wyznaczone Poczta Polska, uwagę zwróciła paczka nadana w Rosji - informuje mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy. - Zgodnie z deklaracją nadawcy miała ona zawierać czaszki niedźwiedzia wycenione na 120 USD.
Podczas rewizji funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli, że w przesyłce faktycznie znajdują się 3 zwierzęce czaszki. Po przeprowadzonej konsultacji z koordynatorem ds. CITES, okazało się że to czaszki niedźwiedzia brunatnego, podlegającego ochronie na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zgodnie z tą konwencją, na przywóz tego rodzaju okazów niezbędne jest zezwolenie, którego nadawca nie dołączył do przesyłki. Zezwolenia nie posiadał także odbiorca paczki - mieszkaniec woj. małopolskiego.
Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przedmiotów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).
- Wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów, funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej dbają o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy - dodaje mł. asp. Chabowska.
Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.
Oddział Celny w Przemyślu - Miejsce Wyznaczone „Poczta Polska” to jedno z kilku miejsc w kraju wyznaczonych do odprawy celnej zagranicznych przesyłek dostarczanych do odbiorców w Polsce. Od początku roku funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) w OC Przemyśl MWPP skontrolowali ponad 24 tysiące paczek. Pobrane należności celno- podatkowe sięgają 830 tys. złotych. Funkcjonariusze weryfikują nie tylko ich wartość przesyłek zabezpieczając należności celno- podatkowe, ale także sprawdzają ich zawartość pod kątem bezpieczeństwa środowiska, bezpieczeństwa produktów czy naruszenia praw własności intelektualnej. Średnio tygodniowo to obsługa około 500- 800 przesyłek.
Przedświąteczny okres to każdego roku czas, kiedy ilość obsługiwanych przesyłek jest znacznie większa. Tylko w 3 tygodniach grudnia br. funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej odprawili tam ponad 2,2 tysiąca paczek.
FOT. KAS