Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 22 czerwca 2020

Schowali się w arbuzach. Chcieli dotrzeć do Niemiec i Szwecji.

Schowali się w arbuzach. Chcieli dotrzeć do Niemiec i Szwecji.<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

Strażnicy Graniczni zatrzymali 6 nielegalnych imigrantów z Syrii i Afganistanu. Schowani w naczepie z arbuzami chcieli się dostać do Niemiec i Szwecji. Zostali umieszczeni w ośrodku dla cudzoziemców.

Do zdarzenia doszło w Humniskach. Na Komendę Powiatową Policji w Brzozowie, w nocy z 19 na 20 czerwca zadzwonił zaniepokojony kierowca polskiej ciężarówki. Poinformował, że wiezie transport arbuzów z Grecji, a z naczepy dochodzą ludzkie głosy. Na miejscu już po kilkunastu minutach zjawił się patrol policji z Brzozowa oraz strażnicy graniczni z placówki w Sanoku.

Po otwarciu ładunku okazało się, że w środku znajduje się sześcioro „pasażerów na gapę”. Wśród nich była 21-letnia kobieta posiadającą syryjski dokument wydawany uchodźcom oraz pięciu mężczyzn w wieku od 20 do 36 lat bez dokumentów. Z pomocą tłumacza ustalono, że są to obywatele Syrii i Afganistanu.

Wszyscy obcokrajowcy byli zdrowi, co potwierdziły badania lekarskie. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami Straży Granicznej przyznali, że do naczepy dostali się bez wiedzy kierowcy jeszcze na terytorium Grecji. Pomogli im w tym przestępcy trudniący się przemytem ludzi, za co zainkasowali po 3 tys. euro od osoby.

Imigranci byli dobrze przygotowani do wyprawy. Mieli napoje, jedzenie i pieniądze na dalszą podróż. Krajami docelowymi była Szwecja i Niemcy, gdzie chcieli dołączyć do rodzin.

Decyzją Sądu Rejonowego w Sanoku cudzoziemcy zostali umieszczeni na 3 miesiące w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim oraz w Białej Podlaskiej.

Jest to drugie tego typu zdarzenie na przestrzeni ostatnich tygodni. 21 maja wspólny patrol SG oraz KAS pełniący służbę w ramach przywróconej kontroli granicznej w Barwinku, ujawnił dwóch nielegalnych imigrantów z Afganistanu. Ci również ukrywali się w transporcie arbuzów z Grecji.

Od początku 2020 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali łącznie 55 obcokrajowców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych. Polskę traktowali jako kraj tranzytowy w drodze do krajów Europy Zachodniej.

 

autor: oprac. paba
źródło: BiOSG