Ustrzyki Dolne
środa, 17 czerwca 2020

Udawali zagubionych turystów

Udawali zagubionych turystów

Strażnicy graniczni ze Stuposian zatrzymali w Tarnawie Niżnej dwóch cudzoziemców, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Ukrainiec i Syryjczyk udawali zagubionych turystów. Obaj zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

Jak informują bieszczadzcy pogranicznicy, do zdarzenia doszło w nocy 15/16 czerwca na odcinku polsko-ukraińskiej granicy w okolicach Tarnawy Niżnej w powiecie bieszczadzkim.

Mieszkaniec pogranicza zaniepokojony obecnością w okolicy dwóch nieznanych osób zaalarmował znajdujący się w pobliżu partol Straży Granicznej z placówki w Stuposianach, która jest odpowiedzialna za ochronę tego odcinka. Funkcjonariusze sprawdzający legalność pobytu ustalili, że nieznajomi to 33-letni Syryjczyk oraz 29-letni Ukrainiec. Syryjczyk posiadał przy sobie ukraiński dokument uchodźcy, a obywatel Ukrainy był bez dokumentów.

Mężczyźni byli „przygotowani” do rozmowy z mundurowymi. Sugerowali, że w rzeczywistości są turystami, a granicę przekroczyli nieświadomie. Syryjczyk z wykształcenia lekarz, przez 10 lat pracował legalnie w Kijowie jako aptekarz, tam poznał obywatela Ukrainy. Wspólnie tłumaczyli, że wybrali się w te okolice,  aby podziwiać piękno ukraińskich Bieszczad. Najprawdopodobniej krajem docelowym ich wyprawy były Niemcy.

Dzisiaj (17.06) cudzoziemcy zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

Od początku 2020 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali łącznie 49 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji do Polski w celach migracyjnych.

FOT. BiOSG

 

Udawali zagubionych turystów
autor: BiOSG