Ustrzyki Dolne
wtorek, 1 sierpnia 2023

1 sierpnia rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zabrzmią syreny.

Krakowskie Przedmieście. Na wprost zniszczony Pałac Staszica po prawej ruiny kościoła-Św. Krzyża<br/>fot. Eugeniusz Haneman Muzeum Powstania Warszawskiego
fot. Eugeniusz Haneman Muzeum Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Powstańcy o wyzwolenie stolicy heroicznie walczyli przez 63 dni. Dziś o godz. 17:00 w całym kraju zabrzmią syreny alarmowe, by uczcić 79. rocznicę wybuchu powstania.

 

 

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, o godz. 17.00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność), wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii Warszawy. Planowano, że potrwa kilka dni, trwało ponad 2 miesiące.

Powstańcy z kompanii Koszta czytają prawdopodobnie niemiecką ulotkę na ulicy Sienkiewicza, róg Marszałkowskiej.
Zdjęcie: Eugeniusz Lokajski Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia stolicy spod okupacji hitlerowskiej przed przybyciem armii sowieckiej, a tym samym zapewnić Polsce suwerenność po zakończeniu wojny.

Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną, w pełni zmilitaryzowaną armią niemiecką. Niestety, bez pomocy sojuszników nie miały szans na wygraną. Pomoc, na jaką liczyli, nigdy nie nadeszła. Powstanie zakleszczone między dwoma potężnymi armiami sowiecką i niemiecką powoli się wykrwawiało.

Powstańcy na barykadzie na ulicy Zielnej obserwują płonącą PAST-ę.
Zdjęcie: Eugeniusz Lokajski Muzeum Powstania Warszawskiego

Los Warszawy, nazywanej przed wojną „Paryżem Wschodu”, został przypieczętowany rozkazem wydanym przez Heinricha Himmlera, który brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z niemieckimi wojskami przez 63 dni. Ostatecznie ze względu na brak perspektyw, braku realnej pomocy ze strony sojuszników, niedoboru broni, amunicji i ogromnej liczby rannych, a także by przestać narażać ludność cywilną, dowództwo Armii Krajowej zdecydowało o zaniechaniu dalszej walki.

2 października 1944 r. przedstawiciele AK podpisali w Ożarowie akt kapitulacji. Na mocy porozumienia 5 października 1944 r. Stolica Polski została zniszczona w blisko 85 proc., a mieszkańcy wypędzeni do obozów przejściowych i jenieckich.

We wtorek 1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe. Zostaną włączone o godz. 17:00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę.

Włączenie syren odbywa się w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania. Ma na celu upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz oddanie hołdu jego uczestnikom i ofiarom cywilnym.

 

autor: oprac. paba
źródło: Muzeum 1939.pl / warsawtour.pl