Ustrzyki Dolne
niedziela, 21 października 2018

Dzisiaj wybory samorządowe. Złamano ciszę wyborczą.

Dzisiaj wybory samorządowe. Złamano ciszę wyborczą.<br/>fot. http://pkw.gov.pl
fot. http://pkw.gov.pl

Dziś w Polsce odbywają się wybory samorządowe i trwa cisza wyborcza. Na Podkarpaciu ciszę wyborczą złamano 16 razy, w tym w Ustrzykach Dolnych.

Trwają wybory samorządowe 2018. O godz. 7:00, rozpoczęła się pierwsza tura wyborów. Wybieramy członków rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Głosować można będzie do godz. 21:00.

Co trzeba mieć przy sobie w lokalu wyborczym?
Każdy, kto chce oddać swój głos w wyborach musi mieć przy sobie dokument tożsamości. Dzięki niemu wyborca zostanie odnaleziony w spisie i dopuszczony do głosowania.
Wyborca, w zależności od miejsca zamieszkania może dostać trzy lub cztery karty do głosowania. W miastach na prawach wojewódzkich będą wybierani radni miasta, prezydent i radni sejmiku województwa. Z kolei wyborcy z pozostałych miast i gmin danego województwa otrzymają cztery karty. Będą wybierać radnych gminy (miasta), wójta (burmistrza lub prezydenta), radnych sejmiku oraz zdecydują o obsadzie rady swojego powiatu i gmin.

Zasady głosowania
W wyborach radnych w gminach i miastach do 20 tys. mieszkańców, przeprowadzanych w okręgach jednomandatowych, stawiamy jeden znak „X” w kratce przy nazwisku kandydata.
W wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 tys. mieszkańców, wyborach do rad powiatów i sejmików województw, stawiamy jeden znak „X” przy nazwisku jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów.
W wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postaw jeden znak „X” z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Dopiski i zamazywanie kratek na kartach do głosowania
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała stanowisko dotyczące dopisków i zamazywania kratek na kartach do głosowania. „Dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii nie ma wpływu na ważność głosu. Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak „X”, a wyborca dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, zawrze w niej taki dopisek lub znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki), co oznaczać będzie, że wyborca postawił kolejny znak X, a to skutkuje nieważnością głosu. Tzw. zamazanie kratki w sposób, w rezultacie którego da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki)”.

Cisza wyborcza
Cisza wyborcza rozpoczęła się już dobę przed wyborami. To czas od zakończenia kampanii wyborczej do rozpoczęcia głosowania i ma być dla wyborców szansą na zastanowienie się nad tym, na kogo oddadzą swój głos. Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę. W tym czasie kandydatów, dziennikarzy oraz obywateli obowiązują przepisy przewidziane w kodeksie wyborczym.

Już wiadomo, że nie obyło się bez naruszeń ciszy wyborczej. Z informacji podanych przez podkarpacką policję wynika, że na Podkarpaciu odnotowano aż 16 przypadków złamania ciszy wyborczej. Pierwszy przypadek odnotowano w miejscowości Krościenko Wyżne, kolejne w Dębicy, Brzozowie, Sanoku, Stalowej Woli, Przemyślu, Rzeszowie. Tu zgłoszenia dotyczyły wieszania banerów i patów wyborczych.
Natomiast w Ustrzykach Dolnych i Krośnie zgłoszono agitację polityczną za pomocą Internetu.
Policja analizuje wszystkie przypadki.

autor: oprac.paba
źródło: polskieradio.pl


powiązane artykuły: