Ustrzyki Dolne
środa, 2 czerwca 2021

Pomysł na długi weekend? Wycieczka Szlakiem Naftowym

Pomysł na długi weekend? Wycieczka Szlakiem Naftowym <br/>fot. Archiwum
fot. Archiwum

Powstanie Szlaku Naftowego związane jest bezpośrednio z historią regionu bieszczadzkiego i pogórzy. Poruszając się trasą szlaku możemy zobaczyć też wiele ciekawych miejsc, w tym m.in. działające kopalnie, zabytkowe cerkwie, kaplice i kościoły oraz wyjątkowy mural sanockiego artysty, Arkadiusza Andrejkowa.

II połowa XIX wieku i okres do lat siedemdziesiątych XX wieku to okres prężnego rozkwitu kopalnictwa naftowego w Bieszczadach. Wówczas to na terenie gminy Ustrzyki Dolne powstawały liczne kopalnie i rafinerie, a pierwszą z nich założono w Łodynie w 1860 roku. Wydobycie ropy naftowej miało kluczowy wpływ na rozwój Ustrzyk Dolnych i okolicznych miejscowości, czego świadectwo możemy zobaczyć m.in. w ustrzyckiej Izbie Regionalnej, w której znajduje się dział kopalnictwa naftowego. 

Historia bieszczadzkiego naftownictwa jest interesująca i dotyczy wielu okolicznych wsi, w tym wspomnianej już Łodyny, Leszczowatego, Brelikowa, Ropienki oraz Brzegów Dolnych. W ostatniej z wymienionych miejscowości znajduje się Minimuzeum Kopalnictwa Ropy Naftowej, gdzie możemy z bliska podziwiać urządzenia wydobywcze. Na dwóch odcinkach szlaku: w Łodynie i Ropience znajdują się działające kopalnie, widoczne z trasy, którą najlepiej poruszać się rowerem.

Szlak Naftowy z Izby Regionalnej w Ustrzykach Dolnych wiedzie kolejno na deptak w rynku i na ulicę Fabryczną, a następnie do Brzegów Dolnych, Łodyny, Leszczowatego oraz Ropienki. Stąd też warto powrócić do miasta inną drogą przez takie miejscowości jak Serednica i Dźwiniacz Dolny, zataczając w ten sposób atrakcyjną pętlę.

Poruszając się trasą szlaku możemy zobaczyć też inne ciekawe miejsca:

1. Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła obecnie kościół filialny pw. Matki Bożej Różańcowej w Brzegach Dolnych.

2. Muzeum Rozmaitości Bieszczadzkich w Brzegach Dolnych.

3. Stacja narciarska Laworta w Łodynie.

4. Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Łodynie.

5. Murowana kaplica przydrożna w Łodynie.

6. Krzyże przydrożne.

7. Krzyż pańszczyźniany w Leszczowatem.

8. Cerkiew pw. św. Paraskewii z 1922 roku w Leszczowatem.

9. Murowana kaplica przydrożna w Brelikowie.

10. Kościół – kaplica grobowa Wierzbickich w Ropience.

11. Pomnik ku czci pomordowanych przez UPA w Ropience.

12. Kościół pw. św. Barbary w Ropience.

13. Mural Arkadiusza Andrejkow w Wańkowej.

14. Cerkwisko, na którym niegdyś stała cerkiew greckokatolicka z 1785 roku w Serednicy z cmentarzem greckokatolickim.

15. Miejsce po drewnianej cerkwi z 1800 roku oraz cmentarz przycerkiewny w Dźwiniaczu Dolnym.

16. Pozostałości fortyfikacji ziemnych z XVII wieku w Dźwiniaczu Dolnym.

17. Piękne widoki.

Na Szlaku Naftowym znajdują się miejsca z oznaczeniami - tablicami Bieszczadzkiej Gry Terenowej - Ustrzycka Ziemia Barwna Kulturowo.

W siedzibie Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji można otrzymać folder Szlaku Naftowego, w którym opisana została historia wydobycia ropy naftowej w poszczególnych miejscowościach znajdujących się na szlaku.

 

 

 
autor: RED
źródło: BCTiP


powiązane artykuły: