Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 6 maja 2024

Robert Gatzka o niedźwiedziach w „Zagrodzie Chryszczata”

Robert Gatzka o niedźwiedziach w „Zagrodzie Chryszczata”

Jakie są znane gatunki niedźwiedzi? Jak zachować się kiedy na szlaku spotkasz niedźwiedzia? Jakie zachowania ma to zwierzę? Tą wiedzą ze słuchaczami dzielił się w „Zagrodzie Chryszczata” Robert Gatzka, przyrodnik i pasjonat bieszczadzkiej przyrody.

 


Robert Gatzka, to biolog, przyrodnik, pasjonat bieszczadzkiej przyrody, bohater programu „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”. Tym razem gościł w „ Zagrodzie Chryszczata”, która znajduje się na początku niewielkiej wsi Smolnik w gminie Komańcza, położonej pomiędzy doliną Łupkowa, a szczytem Magurycznego.

Robert w trakcie spotkania podzielił się swoją wiedzą o niedźwiedziach, a w szczególności o naszych bieszczadzkich niedźwiedziach, ich obyczajach, zachowaniach i może co najważniejsze - jak się postępować gdy na swoim szlaku spotkasz niedźwiedzia.

- Przez wiele lat pracowałem dla Polskiej Akademii Nauk jako pracownik terenowy. Miałem zaszczyt uczestniczyć w wielu projektach mających na celu monitoring dużych drapieżników w Bieszczadach, głównie właśnie niedźwiedzi - mówił w trakcie spotkania.

W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję bliżej przyjrzeć się rodzinie niedźwiedziowatych. - Składa się ona z 8 gatunków - najbardziej znane panda wielka, ale też i największy z jej przedstawicieli - niedźwiedź polarny i najmniejszy niedźwiedź malajski -opowiadał.

Wiedza, którą przedstawił przyrodnik, powinna być bardzo przydatna dla grzybiarzy, zbieraczy poroża i miłośników spacerów po bieszczadzkich lasach. To, że znajomość tematu o niedźwiedziach przedstawiona przez Roberta zaciekawiła obecnych świadczyły liczne pytania i brawa na koniec jego wystąpienia.

Robert Gatzka - biolog, opiekun w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny. Od dziecka związany z Bieszczadami i ich dziką przyrodą. Absolwent Katedry Biologii i Biotechnologi Ruhr Universität Bochum w Niemczech, jako jeden z pierwszych badał w swojej pracy dyplomowej, metodami nieinwazyjnymi poziomy hormonów stresu u żubrów w ramach projektu reintrodukcji żubra w górach Rothaar w Niemczech.

Doświadczenie terenowe i wiedzę o bieszczadzkiej faunie zdobywał w licznych projektach monitoringu dużych drapieżników, m.in. jako wieloletni pracownik Instytutu Ochrony Przyrody PAN w projekcie Carpathian Brown Bear Project.

Razem z Krzysztofem Kuncelmanem i Andrzejem Borowskim, jest współpomysłodawcą Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny – od początku zaangażowany w jego powstawanie. (za POBF)

ZDJĘCIA: TEOFIL USZAK

Robert Gatzka o niedźwiedziach w „Zagrodzie Chryszczata”
Robert Gatzka o niedźwiedziach w „Zagrodzie Chryszczata”
Robert Gatzka o niedźwiedziach w „Zagrodzie Chryszczata”
Robert Gatzka o niedźwiedziach w „Zagrodzie Chryszczata”
autor: TU