Ustrzyki Dolne
piątek, 11 sierpnia 2023

Rządy prawa wspólna sprawa. Zapraszamy na spotkanie.

Spotkanie w Ustrzykach Dolnych<br/>fot. rzadyprawa.pl
fot. rzadyprawa.pl

Szacunek do prawa i praw człowieka powinny łączyć wszystkich Polaków. Dlatego w sobotę 12 sierpnia zapraszamy na ustrzycki Rynek, na spotkanie z sędziami: Krystianem Markiewiczem, Waldemarem Żurkiem i Igorem Tuleyą.

 


Już jutro na ustrzyckim Rynku, po raz kolejny będzie się można spotkać z Krystianem Markiewiczem, sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach i prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, sędzią Waldemarem Żurkiem z Sądu Okręgowego w Krakowie, byłym rzecznikiem prasowym tzw. starej KRS oraz z sędziom Igorem Tuleyą sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie i byłym rzecznikiem tego sądu.

Na spotkaniu z mieszkańcami Bieszczadów poruszonych zostanie zapewne wiele tematów, ale sędziowie zwrócą uwagę na ten najważniejszy - przestrzeganie prawa i praw człowieka.

„Jest wiele tematów, które dzielą Polaków każdego dnia, ale kwestia podejścia do przestrzegania prawa nie powinna nas dzielić. Tutaj nie powinno być żadnych wątpliwości. To politycy często próbują wykorzystywać kwestie praworządności do swoich celów. Nie pozwalajmy na to.

Każdy Polak spodziewa się tego, że prawo będzie przestrzegane niezależne od tego kto aktualnie rządzi. Każdy powinien mieć prawo do niezawisłego, sprawnie działającego sądu - niezależnie od tego gdzie mieszka, w co wierzy, czy jaki ma światopogląd.

O tym jest właśnie nasz projekt. Chcemy łączyć Polaków w kwestii podejścia do fundamentalnych zasad państwa prawa, ponad wszelkimi podziałami. Chcemy zrozumienia różnych punktów widzenia na sądownictwo, tak aby wypracować w przyszłości jak najlepszy jego model.

Chcemy partnerskiego dialogu z sędziami na ten temat w swobodnej atmosferze. Wszystko to chcemy osiągnąć poprzez serię spotkań i warsztatów lokalnych w całej Polsce oraz zorganizowanych podczas różnych targów i festiwali w latach 2022-2023” - czytamy na stronie rządyprawa.pl

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14:00 i potrwa do 16:30. W jego trakcie będzie można dostać darmowy egzemplarz Konstytucji RP oraz obejrzeć film przenoszący nas na salę rozpraw w goglach VR.

Krystian Markiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach. Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, specjalista prawa cywilnego i postępowania cywilnego. Od 2016 r. prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, członek rady programowej Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego oraz Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej. Współinicjator akcji „Łańcuch światła” - wielotysięcznych protestów w całej Polsce przeciwko zmianom w sądownictwie wprowadzanych przez PiS.

Waldemar Żurek - prawnik, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie. Był członkiem poprzedniej Krajowej Rady Sądownictwa dwóch kadencji. Po zmianie przepisów o KRS został z niej usunięty. Wcześniej był też rzecznikiem prasowym KRS. Podczas kryzysu wokół Sądu Najwyższego wziął udział w proteście pod Sejmem oraz opracował komunikat z apelem o udział w demonstracji przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości przed Pałacem Prezydenckim w listopadzie 2017 r. (Wikipedia)

Igor Tuleya - polski prawnik, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Orzekał w wielu głośnych sprawach, jak np. Janusza Kaczmarka czy doktora Mirosława Garlickiego. Uchylił też kilkadziesiąt stalinowskich wyroków. Za wypowiedzi krytyczne wobec obecnej władzy oraz obronę niezawisłości i wolności sądów w jego sprawie toczy się kilka postępowań przed rzecznikiem dyscyplinarnym sądów powszechnych. 18 listopada 2020 na podstawie decyzji Izby Dyscyplinarnej stracił sędziowski immunitet w sprawie o niedopełnienie obowiązków służbowych oraz przekroczenia uprawnień. Sędzia Tuleya, jak i zdecydowana większość prawników, tej decyzji nie uznał, argumentując, że Izba Dyscyplinarna została zawieszona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (oko.press)

Partnerem spotkanie są: Rządy Prawa Wspólna sprawa, Stowarzyszenie Iustitia, Gmina Ustrzyki Dolne oraz Ustrzycki Dom Kultury.

 

 

autor: oprac. paba
źródło: rzadyprawa.pl