Ustrzyki Dolne
czwartek, 10 sierpnia 2023

Trwa budowa woliera dla ptaków w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny

Trwa budowa woliera dla ptaków w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny

Stowarzyszenie Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny pozyskało sponsora, który sfinansował budowę woliera dla średniej wielkości ptaków objętych ścisłą ochroną gatunkową. Dzięki temu czas na potrzebne leczenie i rekonwalescencję znajdą tam puchacze, sowy czy uszatki.

 


Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny to unikalna placówka non-profit, będąca kompromisem pomiędzy tradycyjnym ogrodem zoologicznym, a kliniką dla zwierząt. Park przewiduje legalne przetrzymywanie zwierząt występujących w Bieszczadach, również będących pod ochroną, min. żbiki, puchacze, puszczyki, orły, kruki i inne gatunki ptaków oraz rysie, jenoty, jelenie, wilki, a nawet niedźwiedzie. Zaletą tego przedsięwzięcia jest jego umiejscowienie w samym sercu Bieszczadów, a więc zapewnienie zwierzętom warunków maksymalnie zbliżonych do naturalnych.

W parku stworzono ostoję dla zwierząt dzikich, które uległy różnego rodzaju wypadkom, negatywnym działaniom antropogenicznym lub chorobom, np. potrącone przez samochód, otrute, uratowane z wnyków lub zranione.

Pracownicy i wolontariusze działający w Stowarzyszeniu Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny systematycznie podejmują działania mające pomóc wrócić do natury zwierzętom, które z różnych przyczyn trafiły do nich na leczenie - opisują wypadki czy alarmują w sprawie niewłaściwych działań podejmowanych przez władze samorządowe.

Tym razem mają dobre informacje - udało im się zgromadzić pieniądze na budowę woliera dla średniej wielkości ptaków objętych ścisłą ochroną gatunkową. Budowę w stu procentach sfinansował sponsor - Sanok Rubber Company S.A. Spółka Akcyjna. Dzięki ich pomocy powstanie kolejna ostoja dla zwierząt, które w samodzielnej egzystencji skazane są tylko na śmierć.

Jak informują członkowie Stowarzyszenia - ekipa budowlana już pracuje, koparka dostosowuje teren, większość materiałów niezbędnych do budowy została już zakupiona. Z każdym dniem widoczne są kolejne efekty pracy. Efekty tej pracy będzie można śledzić na bieżąco na profilu Facebookowym Stowarzyszenia.
- Sanok Rubber Company Spółka Akcyjna została sponsorem Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny. W maju 2023 roku Zarząd Stowarzyszenia Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny podpisał umowę sponsoringu z Sanok Rubber Company S.A. z siedzibą w Sanoku. Umowa zakłada sponsorowanie przez tę firmę budowy na terenie naszego Parku woliery dla średniej wielkości ptaków szponiastych objętych ścisłą ochroną gatunkową – czytamy w komunikacie członków Stowarzyszenia.

Jako organizacja non-profit działająca na rzecz ochrony zwierząt, w szczególności rodzimych gatunków występujących w Bieszczadach, Stowarzyszenie POBF zostało wytypowane przez tego sponsora, jako beneficjent środków przeznaczonych na działania związane ze zrównoważonym rozwojem oraz społeczną odpowiedzialnością przedsiębiorstwa.

- Jesteśmy dumni, że to właśnie nam przypadł zaszczyt współpracy z Sanok Rubber Company S.A. w zakresie rozwijania działalności na rzecz zwierząt chronionych, które nie poradzą sobie samodzielnie w naturalnym środowisku ze względu na nabyte ograniczenia – dodają.

Sanok Rubber Company S.A. (www.sanokrubber.com) jest firmą o zasięgu globalnym z 90 - letnią tradycją oraz dużym doświadczeniem technologicznym w produkcji wyrobów gumowych, gumowo - metalowych, kombinacji gumy z innymi tworzywami oraz w produkcji mieszanek gumowych.

Co ważne - wartość firmy budowana jest poprzez aktywne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności. Odpowiedzialność społeczna to dla nich nie tylko spełnianie określonych wymagań formalno-prawnych, ale również świadoma misja na rzecz otoczenia, w którym funkcjonuje. Firma angażuje się w życie kulturalne i społeczne regionu wspierając lokalne projekty, fundacje, organizacje pożytku publicznego, szczególnie w zakresie życia kulturalnego, ochrony zdrowia, pomocy niepełnosprawnym i ubogim, wsparcia inicjatyw sportowych.

Stowarzyszenie Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny na swój projekt przeznaczyło 5 hektarów terenu, w większej części naturalnie zalesionego, o zróżnicowanym ukształtowaniu wraz z naturalnymi potokami. Park położony jest w miejscowości Olchowiec w gminie Czarna, pomiędzy wodami Zalewu Solińskiego, a dzikim pasmem Bieszczadów - Otrytem, w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000. Zaletą tego przedsięwzięcia jest jego umiejscowienie w samym sercu Bieszczadów, a więc zapewnienie zwierzętom warunków maksymalnie zbliżonych do naturalnych. Swoją działalność prowadzą z zachowaniem wszelkich norm prawnych i przy pełnej wiedzy współpracujących z nimi specjalistów i instytucji.

Pieniądze na swoją działalność pozyskują m.in. od darczyńców, sponsorów oraz z 1 proc. podatku, przekazywanego im przez miłośników bieszczadzkiej fauny. Ich działalność można wspierać również poprzez dokonanie wpłaty na konto z dopiskiem „pomoc dla podopiecznych POBF” BNP PARIBAS, nr rachunku: 24 1600 1462 1895 9385 5000 0001, dokonując zakupu parkowych gadgetów lub przekazując nam darowizny w postaci rzeczy materialnych TUTAJ.

ZDJĘCIA: PARK OCHRONY BIESZCZADZKIEJ FAUNY

Trwa budowa woliera dla ptaków w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny
Trwa budowa woliera dla ptaków w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny
Trwa budowa woliera dla ptaków w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny
Trwa budowa woliera dla ptaków w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny
Trwa budowa woliera dla ptaków w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny
Trwa budowa woliera dla ptaków w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny
autor: oprac. paba