Ustrzyki Dolne
środa, 16 sierpnia 2023

Wymyśl imiona dla młodych żubrów

Wymyśl imiona dla młodych żubrów

W tym roku w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem urodziły się trzy małe żubrzątka - dwie dziewczynki i jeden chłopkach. Nadleśnictwo Stuposiany znów ogłosiło konkurs, w którym można zgłaszać propozycje imion dla maluszków.

 

 

Aktualnie w muczniańskiej zagrodzie mieszka 15 żubrów linii białowiesko-kaukaskiej, a w tym roku na świat przyszły trzy małe cielaczki. Dlatego Nadleśnictwo, tak jak w latach ubiegłych, zaprasza do udziału w konkursie, w trakcie którego wybrane zostaną imiona dla trójki młodych żubrów.

Ewa Tkacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany przyznaje, że z roku na rok co raz trudniej jest wybrać, nowe oryginalne imię dla małych żubrów, ze względu na to, że musza się one zaczynać od liter "PU" - na te właśnie litery zaczynają się imiona żubrów z hodowli białowiesko-kaukaskiej, takiej jak są w muczniańskiej zagrodzie.

- Najpierw leśnicy sami próbowali znaleźć imiona dla nowych żubrów, ale w końcu zaczęliśmy się posiłkować propozycjami, które dostajemy od miłosników żubrów i naszej zagrody - mówi Ewa Tkacz. - Co roku zainteresowanie konkursem jest coraz wieksze i bardzo nas to cieszy. Satysfakcję z wybrania imienia, ma również "matka" lub "ojciec chrzestny" takiego malucha - dodaje szefowa Nadleśnictwa Stuposiany.

W tym roku wybierane są dwa imiona żeńskie i jedno męskie. Warunek - muszą się rozpoczynać właśnie na litery "PU".

Konkurs trwa od 12 sierpnia do 10 września 2023 roku. Propozycje imion należy przesyłać na adres: adam.szmilyk@krosno.lasy.gov.pl Spośród wybranych imion, jury w drodze głosowania, wybierze trzy imiona dla żubrów urodzonych w zagrodzie w 2023 roku - w tym jedno imię męskie i dwa imiona żeńskie. Muszą to być jednak inne imiona niż te, które są zarejestrowane w Księdze Rodowodowej Żubrów, dlatego przed wysłaniem propozycji warto się zapoznać z księgą - TUTAJ.

Kontynuacja hodowli
Leśnicy mają nadzieje, że osoby biorące udział w konkursie szerzej zainteresują się żubrami, ich biologią i behawiorem. Zapraszają też do odwiedzenia Zagrody Pokazowej Żubrów w Mucznem, która powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce - część południowa”. Obecna zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 roku zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany.

W obiekcie podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji.

Zagroda zajmuje powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody.

Zdjęcie: Michał Bosek/podkarpackie.eu

Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe, które zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Co roku odwiedza go tysiące turystów z całego świata.

Żubry oglądać można codziennie w godzinach 9:00 - 19:00. Zwiedzanie jest bezpłatne. Istnieje możliwość zwiedzania zagrody z edukatoren dla grup zorganizowanych.

Powstanie zagrody zostało współfinansowane z dofinansowań z Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

ZDJĘCIA: RDLP KROSNO

autor: paba
źródło: RDLP Krosno


powiązane artykuły: