Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 23 października 2017

Robotyka po bieszczadzku!

 Robotyka po bieszczadzku!

Uczniowie z bieszczadzkich szkół wzięli udział w Międzynarodowym Tygodniu Kodowania CodeWeek 2017. Z tej okazji w hali sportowej przy SP nr 1 odbyła się impreza edukacyjna „Programowanie i robotyka po bieszczadzku”.

Środowiskowa impreza edukacyjna, realizowana w formie pokazów i prezentacji informatycznych, pod nazwą „Programowanie i robotyka po bieszczadzku” odbyła się 19 października. Wydarzenie to jest związane z dużym przedsięwzięciem tj. Międzynarodowym Tygodniem Kodowania CodeWeek 2017. Celem tego projektu była promocja nauki programowania, robotyki oraz stosowania nowoczesnych technologii w edukacji szkolnej. Naszym zamierzeniem było wzbudzić przekonanie u odbiorców, że programowanie nie jest trudne.

Spotkanie otworzył burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz, który objął patronatem realizację projektu oraz sponsorował upominki i słodycze dla dzieci. Wśród zaproszonych gości obecni byli również: wizytator podkarpackiego Kuratorium Oświaty Justyna Pałys, konsultant z PCEN Roman Klara, zastępca burmistrza Ustrzyk Dolnych Katarzyna Sekuła a także przedstawiciel banku PeKaO SA Marek Krech.

W trakcie pokazów rozstrzygnięto konkurs plastyczno-techniczny dla klas I - III szkoły podstawowej pt. „Świat robotów”. Na konkurs napłynęło w sumie 96 prac plastycznych i technicznych ze szkół podstawowych w Łodynie, Hoszowie, Ustjanowej, Ropienki Wojtkowej, Lutowisk, Czarnej, SP nr 2 NSS oraz SP nr 1 z Ustrzyk Dolnych. Wszystkie prace były naprawdę na wysokim poziomie - komisja (jury) miała duży problem aby wybrać laureatów i wyróżnionych, którzy otrzymali nagrody rzeczowe. Prawie wszystkie szkoły podstawowe z gminy i powiatu bieszczadzkiego odpowiedziały na nasze zaproszenie. Uczniowie mogli się przekonać, że podczas zabawy można również uczyć się, rozwijać aktywność i kreatywność, kształtować umiejętność współdziałania w grupie.
Podczas imprezy zaprezentowaliśmy szereg stanowisk: szyfrowanie i kodowanie systemem binarnym; układanie algorytmów liniowych i warunkowych; układanie tangramów; kodowanie na macie edukacyjnej; układanie wież z kubków wg schematów oraz gry logiczne z kubkami; gry planszowe dotyczące programowania - Scottie Go! oraz CodyRoby; aplikacje do programowanie na smartfonie i tablecie; programowanie manualne robotami MIO i Cyber Robotem; programowanie mBotów; poznanie aplikacji do programowania: Scratch, Baltie, Logomocja; pokazy robotów zbudowanych i zaprogramowanych z Lego WeDo, Lego WeDo 2.0 oraz Lego Mindstorms (robot chodzący, robot układający kostkę Rubika).

Atrakcją pokazów była obecność dużego robota Maćka, który rozdawał zakładki okolicznościowe oraz chętnie fotografował się z uczniami.
Trzeba nadmienić, że wszystkie stanowiska prezentowali uczniowie z klasy V a, w której prowadzona jest innowacja pedagogiczna z informatyki oraz uczniowie należący do Młodzieżowego Klubu Programowania i Robotyki z klasy VII a i gimnazjum - w sumie 54 uczniów.

Zebrani mogli również obejrzeć filmik z zajęć z programowania i robotyki, w których uczestniczą uczniowie SP nr 1.
Organizatorzy mają nadzieję, że realizacja tego projektu rozbudziła wśród uczniów ciekawość poznawczą, zainspirowała ich do poszerzania wiedzy i umiejętności informatycznych, programistycznych i robotycznych.

Dziękuję dyrekcji szkoły za wsparcie podczas realizacji wydarzenia, wicedyrektor Dorocie Kmiecik, Marioli Pęzioł, Elżbiecie Piotrowicz oraz Ewie Szymanek za pracę w komisji oceniającej prace uczniów, Ewie Szymanek i Małgorzacie Socha za przygotowanie dekoracji, pani Annie Głazowskiej i Paulinie Sokalskiej-Duszczyk za nadzór organizacyjny.

Projekt SP nr 1 w Ustrzykach Dolnych, uzyskał wsparcie finansowe w ramach programu Fajne Granty T-Mobile oraz wsparcie kolejnych podmiotów: Meet and Code, Techsoup Polska, SAP, Bank PeKaO SA.

Pomoc finansowa, którą otrzymaliśmy i przeznaczyliśmy na zakup robotów, była możliwa dzięki działającemu przy naszej szkole Stowarzyszeniu na rzecz wspierania działalności i rozwoju ZSP nr 1 Copernicus.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na naszej szkolnej stronie www.zsp1ustrzyki.kylos.pl

FOT. PAULINA BAJDA

 

 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
 Robotyka po bieszczadzku!
autor: LL