Ustrzyki Dolne
piątek, 13 listopada 2020

Dzień z nowoczesną technologią w ustrzyckiej "Jedynce"

Dzień z nowoczesną technologią w ustrzyckiej  "Jedynce" <br/>fot. Archiwum SP 1 w Ustrzykach Dolnych
fot. Archiwum SP 1 w Ustrzykach Dolnych

W Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych dyskutowano niedawno o kodowaniu, programowaniu, robotyce i nowoczesnych technologiach. Były też ciekawe zajęcia praktyczne w tym zakresie.

„Dzień z nowoczesną technologią" (co roku organizowany w październiku) nie mógł się odbyć na dotychczasowych warunkach z powodu ograniczeń spowodowanych koronawirusem. W zamian stanowiska technologiczne i pokazy udostępniono online, utrwalono na filmie i udostępniono do oglądania na YouTube.

- „Dzień z nowoczesną technologią" był realizowany przez grupę nieformalną „Aktywna Jedynka" pod patronatem Stowarzyszenia Copernicus, działającego przy ustrzyckiej Szkole Podstawowej nr 1 – informuje Lucyna Lupa, koordynatorka projektu. – Inicjatywa ta została w tym roku dofinansowana przez Fundację Przestrzeń Lokalna w ramach Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2020.

Dotację przeznaczono m.in. na zakup tabletów, materiałów do druku 3D - długopisów oraz filamentów, kostek „Merge Cube", okularów VR oraz materiałów promocyjnych.

Projekt polegał na pokazaniu i zaprezentowaniu nowoczesnej technologii, którą można stosować z uczniami podczas lekcji czy zajęć dodatkowych. Na filmie uczniowie prezentują przygotowane przez siebie stanowiska technologiczne z drukarką 3D, klockami Lego WeDo, klockami Lego Mindstorms. Programują i wprawiają w ruch samodzielnie zbudowane roboty. Prezentują również zasady posługiwania się długopisami drukującymi za pomocą specjalnych wkładów i filamentów.  Na filmiku można również zobaczyć, jak działają roboty Ozoboty, robot Mind, Photon czy mBot. Wolontariusze uczą się ponadto sterować dronem. W okularach VR oglądają aplikacje w 3D z geografii czy biologii.

Nowoczesne technologie pomagają w nauce przedmiotów przyrodniczych. Dzięki tajemniczo wyglądającej kostce Merge Cube można jak gdyby trzymać w dłoni, obracać i oglądać ze wszystkich stron modele anatomiczne, np. serca czy mózgu. Wykorzystując aplikację Quiwer tworzona jest rozszerzona rzeczywistość i „ożywiane" samodzielnie pokolorowane obrazki przedstawiające komórki roślinne i zwierzęce, dzięki czemu można je oglądać w wersji 3 D. - Aplikacje pobrane na smartfona czy tablet przydają się też przy rozpoznawaniu gatunków drzew i krzewów – tłumaczy Lucyna Lupa. – Inne programy pomagają nam  w kształtowaniu ekologicznych zachowań, np. przy segregacji śmieci czy zakupach.

- Dziękujemy wszystkim wolontariuszom – nauczycielom i uczniom, którzy w realizacji projektu wykazali się ogromnym zaangażowaniem – zaznacza koordynatorka. – Jak również panu Adrianowi Orłowskiemu za pomoc w profesjonalnym nagraniu i montażu filmu.  

 

Filmiki na YouTube:

część I - informacyjna

 

część II – uzupełniająca pokazy

 

 

Zachęcamy też do lektury artykułu, który ukazał się w czasopiśmie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie „Meritum" na temat przykładów dobrej praktyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych.

https://www.ko.rzeszow.pl/pliki/meritum/meritum_nr_34.pdf

Dzień z nowoczesną technologią w ustrzyckiej  "Jedynce" <br/>fot. Archiwum SP 1 w Ustrzykach Dolnych
fot. Archiwum SP 1 w Ustrzykach Dolnych
Dzień z nowoczesną technologią w ustrzyckiej  "Jedynce"
Dzień z nowoczesną technologią w ustrzyckiej  "Jedynce"
autor: MP