Ustrzyki Dolne
środa, 10 kwietnia 2019

Egzaminy gimnazjalne i strajk

Egzaminy gimnazjalne i strajk<br/>fot. Zdzisław Mołodyński
fot. Zdzisław Mołodyński

Zakończył się pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego. Okazuje się, że mimo strajku nauczycieli w Bieszczadach nie było problemów przy przeprowadzeniu egzaminów. Wielu nauczycieli zawiesiło akcję protestacyjną na czas egzaminów.

Z prośbą do nauczycieli o sprawne przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych zwróciła się Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch. - W dniach 10-12 kwietnia 2019 r. odbędzie się egzamin gimnazjalny, natomiast w dniach 15-17 kwietnia 2019 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Bardzo proszę osoby uczestniczące w proteście, aby zawiesiły udział w strajku na czas egzaminów i wzięły udział w pracach zespołów nadzorujących. Dzieci nie są stroną w tym sporze, nie powinny ponosić konsekwencji braku porozumienia między dorosłymi. Ważne jest także, aby rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, do których będą się ubiegać uczniowie klas trzecich gimnazjalnych i uczniowie klas ósmych, przebiegła zgodnie z planem – napisała kurator.

Jak informowali nas dyrektorzy bieszczadzkich szkół niektórzy nauczyciele posłuchali apelu kurator i na dni, w których odbywa się egzamin zawiesili strajk. W niektórych szkołach przy egzaminach pomagali księża i siostry zakonne – tak jest m.in. w ustrzyckiej Szkole Podstawowej nr 1. Z pomocą przy egzaminach przyszli też nauczyciele szkół w których nie odbywała się akcja strajkowa. Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Czarnej pomagali przy egzaminach w Lutowiskach.

W samym powiecie bieszczadzkim strajkuje obecnie ok. 74 proc. nauczycieli. - Strajk wciąż trwa. Liczba nauczycieli wciąż się zmienia, ludzie wpisują się na listy strajkowe - informuje przewodniczący ZNP w powiecie bieszczadzkim Józef Tomczak. - My strajkujemy dalej u nas się nic nie zmienia, zobaczymy jakie będą ustalenia w Warszawie. Na dzień dzisiejszy strajk trwa i trwać będzie.

- Dziś pierwszy dzień egzaminów. Sam fakt, że nauczyciele wzięli w nich udział, nie zakłóca strajku - powiedział Sławomir Broniarz na konferencji prasowej. Dodał, że nigdy nauczyciel od dziecka nie odszedł, a to, że egzamin odbywa się w takiej nerwowej atmosferze, jest winą minister Zalewskiej.
Broniarz podkreślał, że ZNP nie rozważa zawieszenia strajku. - Jesteśmy przygotowani na różnego rodzaju działania – dodał.

Egzamin gimnazjalny z języka polskiego rozpoczął się o godzinie 11:00. Na jego napisanie uczniowie mieli 90 minut. Jak poinformowała minister edukacji i dyrektor CKE na wspólnej konferencji, egzamin z języka polskiego nie odbył się tylko w jednej szkole. W pozostałych egzaminy zostały przeprowadzone.

Z jakimi tematami musieli się w tym roku zmierzyć gimnazjaliści? Odpowiadali m.in. na pytania dotyczące „Kamieni na Szaniec” oraz fraszek Jana Izydora Sztaudyngera.
Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2019 zostaną ogłoszone 14 czerwca.

 

autor: paba