Ustrzyki Dolne
środa, 4 września 2019

„OPENER” – wymiana młodzieży

„OPENER” – wymiana młodzieży

W dniach 20-26 sierpnia w Ustrzykach Dolnych, dzięki ogromnej pracy dwóch grup młodzieży z Polski i Hiszpanii, odbyła się wymiana w ramach projektu „OPENER”, który został sfinansowany z programu Erasmus+. W spotkaniu wzięła udział młodzież z gminy Ustrzyki Dolne oraz miejscowości Villaseca de la Sagra w Hiszpanii, w sumie 24 osoby.

Celem projektu „OPENER” było poszerzenie wiedzy wśród młodych uczestników na temat obydwu krajów, ich tradycji i kultury. Dodatkowo, kilkumiesięczne działania zakładały, że młodzież będzie miała możliwość poprawienia znajomości języka angielskiego: poprzez konwersacje w trakcie spotkania i naukę w praktyce. Najważniejszy aspekt działania to - udział w projekcie wspierał proces otwierania się młodych uczestników na nowe doświadczenia i przełamanie własnych barier związanych z poznawaniem nowych osób zwłaszcza z innych krajów. Ponadto zaangażowana młodzież, nabyła doświadczenie w radzeniu sobie z problemami, pojawiającymi się podczas realizowania zadań związanych z projektem.

W trakcie wymiany młodzieżowej, uczestnicy z Hiszpanii mieli możliwość poznania zwyczajów panujących w Polsce, poprzez codzienny kontakt z naszą kulturą. Na początku młodzież z Ustrzyk Dolnych, pokazała im charakterystyczne punkty miasta i przedstawiła jego historię. Członkowie projektu mieli również szansę zobaczyć i skorzystać z wielu atrakcji regionu, takich jak drezyny rowerowe w Uhercach Mineralnych, spływ pontonami po Sanie oraz wycieczka na Połoninę Wetlińską. Dzięki zorganizowanym warsztatom kulinarnym, podczas których wszyscy wspólnie gotowali, była możliwość posmakowania tradycyjnych dań zarówno z Hiszpanii jak i Polski. W planie wymiany były również warsztaty, między innymi nt.: tolerancji, szacunku i akceptacji oraz poznanie i rozumienie tych pojęć. Zakłada się że wpłynie to na otwartość młodzieży na innych ludzi i odmienne kultury. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu młodzieży w zajęcia, zmieniło się ich dotychczasowe postrzeganie świata - nabrało nowego znaczenia. Wszystkie aktywności, w których młodzież brała udział sprawiły, że powstałe podczas tych paru dni wspomnienia pozostaną w ich pamięci na długo.

Projekt zakończył się w miłej atmosferze, która pozwoliła Hiszpanom wyjechać z naszego kraju z uśmiechem i w dobrych nastrojach. „OPENER” był dla wszystkich uczestników wspaniałym doświadczeniem, umożliwiającym rozwój własnych umiejętności i wiedzy a także zwiększenie poczucia pewności siebie. Już kilka dni po zakończeniu spotkania, młodzież zgłosiła chęć wzięcia udziału w kolejnych wymianach w ramach programu Erasmus+. Jest to najlepszym dowodem na to, że udział w projekcie to był bardzo pozytywnym doświadczeniem.
Całą relację można zobaczyć na Instagramie : erasmusolus.ye.opener.ud

FOT. MF

 

„OPENER” – wymiana młodzieży
„OPENER” – wymiana młodzieży
„OPENER” – wymiana młodzieży
„OPENER” – wymiana młodzieży
autor: mf