Ustrzyki Dolne
piątek, 17 marca 2017

Patronów dwóch, czyli Święto Szkoły w Czarnej

Patronów dwóch, czyli Święto Szkoły w Czarnej<br/>fot. ZSS Czarna
fot. ZSS Czarna

W Zespole Szkół Samorządowych w Czarnej odbyło się Święto Szkoły. To wyjątkowa uroczystość, ponieważ pierwszy raz obchodzono święto dwóch patronów równocześnie: Ignacego Łukasiewicza i prof. Stefana Myczkowskiego.

Obydwaj patroni mimo, że żyli w innych czasach mają, wbrew pozorom, bardzo dużo ze sobą wspólnego. Ich życiowe credo związane było z działalnością człowieka w środowisku naturalnym. Ignacy Łukasiewicz odkrył „światło ziemi” - ropę naftową, skonstruował lampę naftową. Natomiast prof. Stefan Myczkowski dbał o środowisko i przyrodę, dwa niezbędne elementy w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu.

Uroczystość odbyła się 15 marca i rozpoczęła się przejściem ze szkoły do kościoła uczniów i nauczycieli. Na czele pochodu szły poczty sztandarowe, a za nimi cała społeczność szkolna. Msza św. celebrowana była przez ks. proboszcza Jana Bróża. W czasie homilii ks. proboszcz zwracał uwagę na postawy i wartości jakie przyświecały patronom szkół oraz dlaczego powinniśmy dzisiaj brać przykład z życia tych dwóch, nie tylko wielkich uczonych, ale i ludzi. Po mszy, nauczyciele, rodzice, dzieci i zaproszeni goście udali się do Gminnego Domu Kultury, gdzie obejrzeli część artystyczna upamiętniającą obu naukowców.

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor ZSS w Czarnej Danuty Kornaga, która zaprezentowała atuty obu patronów, ich niezłomność w dążeniu do osiągnięcia celu, służbę dla innych ludzi, kształtowanie postaw patriotycznych i ekologicznych. Zwróciła również uwagę, że obaj naukowcy są osobami godnymi naśladowania, co jest ważne w czasach, w których trudno o autorytety.

Dyrektor przywitała przybyłych gości, rodziców, uczniów i pracowników szkoły. Wśród przybyłych należy wymienić wójta gminy Czarna Bogusława Kochanowicza, proboszcza parafii ks. Jana Bróża, przedstawicieli zaprzyjaźnionego ze szkołą Nadleśnictwa Lutowiska: zastępcy nadleśniczego Rafała Osieckiego, Janusza Karnata, Martę Ziemniewicz, Honoratę Jurcaba, Grzegorza Ćwielucha oraz Zbigniewa Dyrdę. Na uroczystości nie mogło zabraknąć kierownik GOPS w Czarnej Renaty Stoch oraz przewodniczącego Rady Gminy Jana Podrazy, którzy zawsze towarzyszą szkole w ważnych wydarzeniach. Placówkę Straży Granicznej reprezentował zastępca komendanta Zdzisław Borukało. Na święto przybyli także członkowie koła łowieckiego „Gawra” – prezes Maciej Mikołajczak, Ryszard Płucienniczak i Jan Fiuk. Przyjechali też przedstawiciele kopalnictwa i instytucji związanych z naftą i gazem, tj. prezes koła SITPNiG oddział Ustrzyki Dolne Wiesław Turzański, prezes koła SITPNiG oddział Sanok Mieczysław Kawecki i kierownik „Kopalń Ośrodek Krosno” Grzegorz Zajdel. Ponadto zjawiła się też Daniela Neubauer, dyrektor ośrodka „Perła Bieszczadów”, dyrektor Gminnej Biblioteki Beata Borzętka i Urszula Pisarska-Plezia dyrektor Gminnego Domu Kultury. Panie z Rady Rodziców Ewa Konopka i Małgorzata Makowska cały czas wspierały organizację święta i towarzyszyły w pracach.

Po wystąpieniu dyrektor głos zabrali zaproszeni goście, a wśród nich wójt gminy Czarna, przedstawiciele Nadleśnictwa Lutowiska, Kopalnictwa i koła łowieckiego „Gawra”. Występujący podkreślali swoje związki ze szkoła, prowadzoną współpracę, wagę i znaczenie wydarzenia jakim jest Święto Szkoły.

W trakcie akademii, która składała się z kilku części, zostały wręczone nagrody za zwycięstwo w konkursach, które odbyły się w ZSS w związku ze Świętem Szkoły. Były to konkursy: wiedzy o patronach, plastyczny, fotograficzny i literacki zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czarnej. Ważnym elementem były nagrody wręczone uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz wykazali się wzorową postawą uczniowską. Sponsorem nagród było Nadleśnictwo Lutowiska oraz Rada Rodziców.

Po wręczeniu upominków i nagród przyszła kolej na część artystyczną. Zaczęła się ona od występu zespołu muzycznego, który w pokazie zaprezentował piosenkę turystyczną „Zabieszczaduj z nami”. Występ ten zbudował dobry nastrój wśród uczestników i pozwolił na swobodne przeżywanie kolejnych punktów programu.

Uczniowie odegrali scenkę z iluzorycznego spotkania Ignacego Łukasiewicza ze Stefanem Myczkowskim. Panowie przedstawili swoje widzenie świata, szukali elementów wspólnych, łączących ich mimo różnic w epokach, czasach, w których żyli. Całość została przedstawiona w formie humorystycznego dialogu, który odbywał się podczas spaceru po lesie. W trakcie rozmowy wymienili własne spostrzeżenia nt. wykorzystania zasobów naturalnych tych pod jak i nad ziemią. Do rozmowy głównych bohaterów włączyli się uczniowie, którzy pokazali jak rozumieją dokonania tych dwóch naukowców i co jest tak bardzo ważne i cenne dla współczesnego człowieka.

Całość „Spotkania”, bo taki był motyw przewodni tegorocznego Święta Szkoły, zilustrowana została prezentacjami multimedialnymi pokazującymi w pigułce dorobek naszych bohaterów. Scenariusz do przedstawienia pt. „Spotkanie” napisała Barbara Basiurka. W postać Ignacego Łukasiewicza wcielił się Bartosz Sobiecki, w postać Stefana Myczkowskiego – Arek Faber. Postaci uczniów odgrywali Julita Gazda i Bartosz Bachniuk, a Św. Franciszkiem patronującym temu spotkaniu był Mateusz Soszyński.

To nie był koniec atrakcji. W następnej kolejności wystąpiły dzieci z „Zerówki”, tańcząc i śpiewając dla licznie zgromadzonej publiczności. Dzieci zostały przygotowane przez Lucynę Tyszko i Lee Ann Dutka. Uczniowie klasy II - wychowankowie Barbary Kukla - wykonali klasycznego walca. Wisienką na torcie był występ uczennic z klasy Va. Dziewczyny zatańczyły taniec współczesny wkładając w to dużo serca, zaangażowania i entuzjazmu.

Wszyscy zgromadzeni goście otrzymali pamiątkowy biuletyn wykonany przez nauczycieli na czele z Marianem Szutiakiem. W tym biuletynie można zapoznać się z dokonaniami uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Samorządowych w Czarnej.

Po zakończeniu części artystycznej dyrektor Danuta Kornaga zaprosiła gości oraz pracowników szkoły na poczęstunek.
Cała uroczystość przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Mieliśmy okazję porozmawiać o różnych sprawach, a licznie przybyli goście, szczególnie ci, którzy nie znają pracy szkoły na co dzień, mogli zobaczyć jak ona funkcjonuje, czym się szczyci i jak wpływa na życie środowiska lokalnego.
Do zobaczenia za rok!

 

Patronów dwóch, czyli Święto Szkoły w Czarnej<br/>fot. ZSS Czarna
fot. ZSS Czarna
autor: es