Ustrzyki Dolne
środa, 26 czerwca 2019

Z Kraju Saary w Bieszczady oraz... do Krakowa i Lwowa

Z Kraju Saary w Bieszczady oraz... do Krakowa i Lwowa

Kolejna edycja wymiany młodzieży polsko-niemieckiej, w tym roku odbyła się w dniach od 24 do 31 mają i została zaplanowana w szerszym kontekście kulturowym. Poza atrakcjami Bieszczadów, goście z Hochwald - Gymnasium Wadern i ich partnerzy z LO w Ustrzykach Dolnych mogli zwiedzić Kraków i Lwów - dwa fascynujące galicyjskie miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Tygodniowy program wymiany łączył aspekty poznawcze, edukacyjne i rekreacyjne z perspektywy szkoły, środowiska rodzinnego i regionalnego.

27 maja uczniów wraz z nauczycielami, Sabine Alff i Katrin  Gramlich, przywitał dyrektor LO Arkadiusz Lupa. Podczas spotkania goście z Niemiec mogli zapoznać się z profilem szkoły oraz obejrzeć film promocyjny przygotowany przez naszych licealistów.

Drugim oficjalnym punktem programu było spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne  Bartoszem Romowiczem. W Urzędzie Miasta uczniowie obejrzeli również interesującą prezentację multimedialną na temat naszego regionu, zaprezentowaną przez Magdalenę Florkiewicz.

Uczestnicy wymiany wzięli udział w zajęciach integracyjnych w języku angielskim prowadzonych przez Małgorzatę Piotrowską, grze miejskiej przygotowanej i prowadzonej przez Kamilę Walasek a także warsztatach plastycznych i filmowych pod kierunkiem Marioli Pęzioł.

Dzięki współpracy LO z WTZ w Ustrzykach Dolnych, zorganizowano ciekawe warsztaty, podczas  których uczniowie w mieszanych grupach wykonali słynne Bieszczadzkie Anioły przy wsparciu Ewy Cybruch i MałgorzatyWajdy.

Ważnym punktem programu była wycieczka regionalna Szlakiem Kolonizacji Józefińskiej przygotowana przez dyrektora Bieszczadzkiego Centrum Informacji i Promocji Jacka Łeszegę.
Ślady osadnictwa niemieckiego, zapoczątkowanego w II połowie XVIII wieku, grupa obejrzała w Bandrowie, Stebniku, Brzegach Dolnych i Krościenku. Dodatkową ciekawostką były tzw. „zęby smoka”, czyli sowieckie zapory przeciwczołgowe z lat czterdziestych ubiegłego wieku, które można zobaczyć w Brzegach Dolnych.

Ze względu na włączenie do programu wymiany problematyki Holocaustu, prezentowanej szerzej podczas pobytu w Krakowie, uczestnicy wymiany obejrzeli wspólnie Listę Schindlera, a po projekcji filmu pracowali w grupach nad wybranymi zagadnieniami dzieła Spielberga. Skonfrontowanie obrazu filmowego z rzeczywistością wojennego Krakowa to późniejsze zwiedzanie Fabryki Schindlera, Starej Synagogi, Synagogi Remu z pobliskim cmentarzem na Kazimierzu i słynnej Apteki Pod Orłem.

Oczekiwanym i nowym punktem programu była wycieczka do Lwowa. Sam przejazd przez granicę Polski i Unii Europejskiej z Ukrainą był dla gości z Wadern sporym przeżyciem. Pojawiły się refleksje o znaczeniu wspólnej Europy bez granic i barier językowych.

Lwów przywitał wszystkich wspaniałą pogodą. I chociaż tego miasta niezliczonych zabytków nie sposób zobaczyć w ciągu jednego dnia, naszym przewodnikom udało się przybliżyć najważniejsze jego obiekty, by poczuć osobliwą atmosferę.
Cmentarz Łyczkowski - historia Polski i mała galeria sztuki architektonicznej. Tuż obok nagrobków wybitnych Polaków - cmentarz Obrońców Lwowa, poległych w walkach o miasto w latach 1918-1920, semper fidelis dawnej Rzeczypospolitej, budzący wzruszenie zwłaszcza u Polaków.

Wielokulturowość miasta podkreślają liczne świątynie, z trzema katedrami należącymi do trzech różnych obrządków: słynną rzymskokatolicką Katedrą Wniebowzięcia NMP na Placu Katedralnym, tajemniczą Katedrą Ormiańską pw. Wniebowzięcia NMP i grekokatolicką Katedrą Michała Archanioła. Przed gośćmi z Niemiec i Polski wspaniale prezentuje się także Plac Mickiewicza, z dumnie górującym nad architekturą pomnikiem wieszcza.

Niepowtarzalny klimat miasta podkreślają piękne kamienice Rynku Starego Miasta z XVIII i XIX wieku z widocznymi wpływami klasycystycznymi i barokowymi.

Po obiedzie czas na kawę w słynnej „Kopalni Kawy” - największej lwowskiej klimatycznej kawiarni. Krótka przechadzka po mieście i znakomity spektakl „Nabucco” Verdiego w Operze Lwowskiej. Zachwyt budzi oczywiście sam obiekt architektoniczny, zaprojektowany przez Polaka Zygmunta Gorgolewskiego. Dzięki wspaniałym eklektycznym dekoracjom fasady i wnętrza, sali lustrzanej ze słynnymi malowidłami scen polskich oper obiekt porównywany bywa z operą wiedeńska czy paryską. Sztuka „Nabucco” – przygotowana z wielkim rozmachem scenicznym - została przyjęta przez widzów z zachwytem.

Kilka dni później przed uczniami z Niemiec i Polski  królewskie miasto Kraków.  Uczestnicy projektu zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, katedrę, Stare Miasto z Kościołem Mariackim i Sukiennicami a także słynne obiekty Kazimierza. Powiew historii, bogactwo stylów w sztuce i podniosłość dzieł artystycznych pozostawiły niepowtarzalne wrażenie.

Drugi dzień realizacji intensywnego programu podsumowało zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce z niezapomnianymi przeżyciami.
I choć, jak w ubiegłe lata, żal było się żegnać na lotnisku w Balicach, jesteśmy już myślami przy spotkaniu w Wadern we wrześniu 2019 roku. Bis bald!

Projekt dofinansowały: Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży, Gmina Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe, ZWE Solina - Myczkowce.

 

Z Kraju Saary w Bieszczady oraz... do Krakowa i Lwowa
Z Kraju Saary w Bieszczady oraz... do Krakowa i Lwowa
Z Kraju Saary w Bieszczady oraz... do Krakowa i Lwowa
Z Kraju Saary w Bieszczady oraz... do Krakowa i Lwowa
Z Kraju Saary w Bieszczady oraz... do Krakowa i Lwowa
Z Kraju Saary w Bieszczady oraz... do Krakowa i Lwowa
Z Kraju Saary w Bieszczady oraz... do Krakowa i Lwowa
autor: LO Ustrzyki Dolne