Ustrzyki Dolne
piątek, 4 sierpnia 2023

EtnoBieszczady. Festiwal Kultury Karpat w Cisnej

EtnoBieszczady. Festiwal Kultury Karpat w Cisnej

W dniach 14-15 sierpnia w Cisnej odbędzie się niezwykła impreza, która sięga do korzeni kultury karpackiej. Podczas dwudniowego festiwalu odbędą się koncerty zespołów prezentujących tradycyjną muzykę karpacką, warsztaty oraz nauka śpiewu tradycyjnego i gry na instrumentach.

 

 

EtnoBieszczady - Festiwal Kultury Karpat, to impreza, która w swoim programie kładzie nacisk na wyeksponowanie tradycji i kultury samych Bieszczadów, w tym zamieszkujących tu grup etnicznych Bojków i Łemków.

Podczas dwudniowego, plenerowego festiwalu odbędą się koncerty w wykonaniu zespołów prezentujących tradycyjną muzykę karpacką lub inspirujących się w swojej twórczości elementami tej tradycji.

Zagrają: Orkiestra św. Mikołaja, Transkapela, Wernyhora czy Angela Gaber i Tomasz Dybała. Posłuchać będzie można również Kapeli Lisznianie i lokalnego zespołu ludowego Łopienka.

Ponadto w ramach festiwalu zostaną zorganizowane warsztaty rękodzieła takie jak: garncarstwo, tworzenie biżuterii karpackiej, nauka wzornictwa karpackiego. Ważną częścią będą również warsztaty muzyczne: śpiewu tradycyjnego i gry na instrumentach, które zostaną poprowadzone przez profesjonalnych muzyków. W warsztatach będą uczestniczyć zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.

Podczas festiwalu, który będzie miał charakter interdyscyplinarny, ale skupiający się wokół kultury Karpat, będzie również zorganizowana plenerowa wystawa wydawnictwa Libra - Świat Łemków i Bojków. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z dr. Hubertem Ossadnikiem i dr. Łukaszem Bajdą - autorami książek : Miedzy Osławą a Jasiołką. Łemkowszczyzna Wschodnia w latach 1918-1939 i Bieszczady. Opowieści przewodnika. Tematyką spotkania będzie życie codzienne i świętowanie w dawnych Bieszczadach.

Festiwalowi będą towarzyszyć stoiska rękodzieła oraz kuchni karpackiej w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich. Impreza ma duże znaczenie ze względu na unikatowość przedsięwzięcia, próbę wracania do korzeni i przywracania pamięci o sztuce, kulturze i symbolice regionu.

Impreza odbędzie się obok stadionu Orlik w Cisnej. Wstęp wolny. Szczegóły na plakacie.
Zapraszamy do Cisnej!

 

autor: oprac. paba
źródło: mat. pras. CIT Cisna