Ustrzyki Dolne
wtorek, 8 sierpnia 2023

Wschodnie Horyzonty w Ropience

Wschodnie Horyzonty w Ropience

Fundacja Naturalnie Ropienka zaprasza na wydarzenie Wschodnie Horyzonty. W tym roku czekają na was m.in. koncerty, warsztaty, przedstawienie teatralne dla dzieci oraz rozmowy o tolerancji z ks. prof. Grzegorzem Barthem.

 


Już w najbliższy weekend w Ropiencie odbędzie się coroczne wydarzenie Wschodnie Horyzonty, nawiązujące do wielokulturowości tej jednej z większych miejscowości w gminie Ustrzyki Dolne.
Impreza rozpocznie się w najbliższy sobotę 12 sierpnia, a zakończy w niedzielę 13 sierpnia.

W sobotę, w świetlicy wiejskiej zaplanowano warsztaty taneczne z instruktorem, tancerzem i performerem Łukaszem Żółtkiem. Jak zapewniają organizatorzy - na warsztatach znajdzie się miejsce dla każdego, kto kocha taniec, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Kolejna sobotnia atrakcja Wschodnich Horyzontów, to „Spacer z leśnikiem”, który poprowadzi spacerowiczów w kierunku wyjątkowo malowniczej połoniny Chwaniowa.

Również w tym dniu będziecie mieli okazję porozmawiać o empatii, otwartości i tolerancji z ks. prof. Grzegorzem Barthem, który na dobre zadomowił się w Ropience. Ksiądz profesor co niedziela dzieli się z mieszkańcami tej miejscowości swoimi refleksjami. Tym razem, w ksiądz Barth podzieli się swoimi przemyśleniami związanymi z tolerancją i otwartością na innych. Jego mądrość i doświadczenie duchowe będą inspiracją dla nas wszystkich.

Po wykładzie, w urokliwym ropieńskim kościółku, wysłuchacie koncertu zespołu C.K. KAPELA, czyli Kapeli Trogowiczów. Tylko nie tylko zespół muzyczny, ale także podróż w czasie, która pomoże odkryć bogactwo kultur, jakie od wieków żyły w naszym regionie. Ich repertuar, oparty na archiwach gromadzonych przez słynnego folklorystę i badacza śpiewu - Bartosza Gałązkę, oraz na nagraniach emigrantów z Galicji i zbiorach drukowanych, przede wszystkim Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga.

W niedzielę impreza rozpocznie się o godz. 15:00 „Krótką lekcją historii fundacji i kościółka”. My zdradzimy tylko, że fundacja została założona w 2019 roku, a cześć członków fundacji była wcześniej założycielami grupy nieformalnej „Nasz Kościółek”, która powstała po to, by ratować zabytkową kaplicę grobową Wierzbickich w Ropience.

W niedzielę przygotowano też spektakl inspirowany baśnią Braci Grimm „Czerwony Kapturek”, w wykonaniu Teatru Nemno. Spektakl był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: FITTE Festival International de Tunis, Tunis, Tunezja, Festiwal Pozytywka, Bydgoszcz oraz na zaproszenie polskiej ambasady w Kijowie, Ukraina.

Po przedstawieniu zapraszamy na koncert akordeonisty Rafała Pałackiego, który jest laureatem wielu nagród na konkursach muzycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wyróżniono go m.in. I miejscem na konkursach w Madrycie, Kopenhadze, Rzymie, Lanciano, Wiedniu, Berlinie, Belgradzie, Moskwie, Krakowie, Solcu-Zdroju, Suwałkach czy Rzeszowie. Rafał to czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu stypendialnego „Młoda Polska” i Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Dokonywał nagrań dla Polskiego Radia Rzeszów, TVP 1, występował jako solista z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia” i z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej. Koncert Rafała odbędzie się w niedzielę, około godz. 16:30.

W niedzielnym programie znajdą się jeszcze warsztaty garncarskie dla dzieci oraz spotkanie z Michałem Rezazadehem „Irańczyk w Polsce”. Michał jest 25 letnim Irańczykiem, który odnalazł swój dom w Polsce. Studiuje na Uniwersytecie Warszawskim i poezją odnajduje sens życia. Kocha życie i wszystkie jego elementy są dla niego powodem do uśmiechu. Ojczystym językiem Michała jest perski, jednak to polskim posługuje się na co dzień. Naszego języka nauczył się szybko, choć nie ukrywa, że miał pewne trudności. Michała do naszego kraju przyciągnęła polska gościnność, która odnalazł w osobach swoich przyjaciół, których poznał w Iranie w 2016 roku.

W niedzielę usłyszycie też koncert w wykonaniu „Hamdam Trio”. To projekt krakowskich muzyków pochodzących z Iranu. W swojej muzyce wykorzystują bogate instrumentarium, w którym mistrzostwo zdobywali przez lata. Grają muzykę perską osadzoną w tradycji sufickiej. Ich kompozycje czerpią z repertuaru radif; teksty Dżalala ad-Din Muhammada Rumiego w opracowaniach na instrumenty tradycyjne.

Czego jeszcze nie zabraknie na Wschodnich Horyzontach? Regionalnego jedzenia, czyli przepysznych potraw, które specjalnie dla gości przygotują panie z Ropienki.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Do zobaczenia w Ropience!
Szczegóły na plakacie.
 

autor: paba