Ustrzyki Dolne
wtorek, 11 lipca 2023

Żmijowisko już w ten weekend. Zapraszamy do Ustrzyk Górnych.

Żmijowisko już w ten weekend. Zapraszamy do Ustrzyk Górnych.

Już w najbliższy weekend zapraszamy do Ustrzyk Górnych na Festiwal Folkowy „Żmijowisko”. Na scenie wystąpią polskie i zagraniczne zespoły związane z kulturą Karpat. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

 


„Żmijowisko” to cykliczna impreza odbywająca się od 2007 roku w Ustrzykach Górnych, na terenie Zajazdu „Pod Caryńską”. Pomysłodawcami oraz organizatorami imprezy są Jacek Skórka z Zajazdu „Pod Caryńską” oraz Grzegorz Barć z zespołu „Żmije”. W tym roku festiwal będzie sie odbywał od 14 do 15 lipca.

Celem imprezy jest promocja Bieszczadów, zespołów muzycznych, muzyków solowych oraz twórców związanych z tym zakątkiem Polski oraz dobra zabawa. Impreza potrwa dwa dni.

To jedyny taki festiwal folkowy w Bieszczadach, w trakcie którego promowane są zespoły muzyczne, soliści oraz twórcy związani z tym zakątkiem Polski. W trakcie festiwalu wystąpią m.in.: „Żmije”, które zaprezentują m.in. polskie pieśni ludowe w swoich autorskich aranżacjach, Mariusz „Manio” Dziob - autor jednej z najpiękniejszych piosenek o Bieszczadach - „Górskie Anioły”, Tomek Bielawa - założyciel i lider zespołu Nieobecni, z którym zawojował m. in. Łódzką Yapę, „Inula” - znana z wykonywania utworów instrumentalnych w huculskich, irlandzkich czy szkockich klimatach oraz „Chwila Nieuwagi”, która zadebiutowała podczas festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2008 roku, zdobywając w konkursie brązowe skrzydło.

Program:

14 lipca piątek
Piątek wieczorową porą - Próba Gitar !!!
Żmije
Mariusz „Manio” Dziob
Kuźnia Tomasza
Grzegorz Barć & Mr Palush

15 lipca sobota
Sobota od rana (godz. 10:00-14:00) próby wokalne - stroimy się.

Godz. 14:30 Kiermasz, warsztaty - przygrywał będzie zespół ludowy z Ukrainy - Carpathia

Godz. 16:00 - Oficjalne rozpoczęcie Żmijowiska

Godz. 16:15 - Tomek Bielawa - na muzycznej scenie od ponad 30 lat (z małymi życiowymi przerwami); gitarzysta, harmonijkarz, kompozytor, założyciel i lider zespołu Nieobecni, z którym zawojował m. in. Yapę w Łodzi, Giełdę w Szklarskiej Porębie, Kropkę w Głuchołazach, Przystań w Górznie.

17:30 - Mariusz „Manio” Dziob - Znany z wielu festiwali bieszczadzkich. Autor jednej z najpiękniejszych piosenek o Bieszczadach - „Górskich Aniołów”. Usłyszymy bieszczadzką muzykę z pogranicza piosenki turystycznej, folku, shant i poezji śpiewanej.

Godz. 19:00 - „Żmije” (akustycznie) – rzeszowska kapela, która koncertuje wszędzie i dla wszystkich, odnajdując radość z muzykowania zarówno na dużych imprezach plenerowych jak i małych koncertach. W swoim repertuarze posiada utwory autorskie o zabarwieniu folkowym. Podczas koncertów wykonują również polskie pieśni ludowe w ich autorskich aranżacjach. Duży wpływ na ich muzykę i teksty mają Bieszczady, Beskid Niski i Roztocze.

Godz. 20:15 - „Inula” - Małgorzata Wilczyńska-Mazur i Grzegorz Mazur - muzyczny i jednocześnie życiowy tandem wywodzący się z Gór Świętokrzyskich. Repertuar osadzony jest w różnych kulturach, zaserwowany w folkowym brzmieniu, dzięki współgraniu ludowych instrumentów dętych z akordeonem. W wykonaniu Inuli można usłyszeć utwory instrumentalne pochodzące z bliskich huculskich, odległych irlandzkich czy szkockich stron, a także pieśni i piosenki z kurpiowskich lasów i Łemkowskich Watr.

Godz. 21: 30 - „Chwila Nieuwagi” - z Rybnika założony w 2008 roku przez Martynę i Andrzeja Czechów - zadebiutował podczas festiwalu Bieszczadzkie Anioły w 2008 roku, zdobywając w konkursie brązowe skrzydło. Debiutancka płyta „Niepoprawna muzyka” zawiera autorskie utwory skomponowane do wierszy poetów i tekstów własnych. W 2013 roku miała miejsce premiera drugiej płyty zatytułowanej „Miszung”. Promował ją teledysk do utworu: „W niebie” z debiutancką rolą aktorską wybitnego poety Adama Ziemianina. Gościnnie na płycie wystąpili: Maciej Balcar (Dżem), Jarosław Treliński (Raz Dwa Trzy) oraz Dariusz Sojka.
„Anieli śpiewają” to trzeci album studyjny grupy prezentujący śląskie przyśpiewki i pastorałki oraz kolędy w aranżacjach Chwili Nieuwagi. Nagrania zostały zarejestrowane podczas trzech koncertów radiowych w Radio Opole, Radio Gdańsk oraz Radio Rzeszów a prezentują kompozycje czeskich pieśniarzy, czeskich zespołów folkowych i folk-rockowych, m.in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy, Radůzy, Poletime czy grupy Čechomor.

Godz. 23:00 - scena otwarta i integrujemy się.

Zapraszamy !!!

ZDJĘCIA: Archiwum GB / FB - Żmije

 

 

autor: oprac. paba


powiązane artykuły: