Ustrzyki Dolne
czwartek, 16 marca 2017

Cerkiew w Liskowatem dostanie dofinansowanie

Cerkiew w Liskowatem dostanie dofinansowanie<br/>fot. http://www.tonzbieszczadzki.pl
fot. http://www.tonzbieszczadzki.pl

Cerkiew w Liskowatem jest jedynym bieszczadzkim zabytkiem, który dostał dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków".


Wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie cerkwi w Liskowatem z 1832 r. złożyło Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami – Oddział Bieszczadzki.

- Złożyliśmy do ministerstwa dwa wnioski – jeden na remont cerkwi w Liskowatem, drugi na cerkiew w Bystrem. Cieszymy się, że chociaż jeden z nich uzyskał dofinansowanie – mówi Bogdan Augustyn z TONZ Oddział Bieszczadzki. - Wniosek złożyliśmy na większą sumę – ponad 300 tys. zł, ale liczyliśmy się z tym, że całej kwoty nie dostaniemy.

W Liskowatem zostanie zrobiona podmurówka kamienna i jeśli zostanie pieniędzy to dach nad babińcem oraz wewnętrzna rekonstrukcja kaplicy. - Trzeba będzie jeszcze raz wszystko przeliczyć, ale w pierwszej kolejności zrobimy kamienną podmurówkę, która wypoziomuje i ustabilizuje konstrukcję cerkwi. Może uda nam się zrobić też rekonstrukcję wewnątrz kaplicy. Bardzo pilną sprawą jest zrobienie zadaszenia nad babińcem, bo to zabezpieczy nam obiekt przed wilgocią.

Szukamy zdjęć cerkwi w Liskowatem!
Bogdan Augustyn dodaje, że cerkiew w Liskowatem to obiekt unikalny ale wciąż nie można określić dokładnego datowania cerkwi. - Nie mamy dokumentów i nie wiemy też jak wyglądała przed remontem w latach 60-tych, kiedy wycięto część konstrukcji. Ostatnio dostaliśmy jedno zdjęcie cerkwi z Ukrainy, jednak jest niewyraźne i nie wiele wniosło w nasze prace konserwatorskie – wyjaśnia. - Za pośrednictwem Gazety Bieszczadzkiej chciałbym zaapelować do osób, które mogą być w posiadaniu zdjęć cerkwi sprzed przebudowy, aby zechciały je nam udostępnić, to bardzo ułatwi nam pracę.
Bieszczadzki TONZ czeka też na ogłoszenie wyników dotacji od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków, gdzie złożono wniosek na renowacje cerkwi w Bystrem. - Liczymy na to, że tu też dostaniemy choć część wnioskowanych pieniędzy, które pozwolą nam dalej zabezpieczać zabytek – dodaje Augustyn.

Więcej informacji na temat obu zabytków na http://www.tonzbieszczadzki.pl

 

Cerkiew w Liskowatem dostanie dofinansowanie<br/>fot. Paulina Bajda
fot. Paulina Bajda
Cerkiew w Liskowatem dostanie dofinansowanie
Cerkiew w Liskowatem dostanie dofinansowanie
Cerkiew w Liskowatem dostanie dofinansowanie
Cerkiew w Liskowatem dostanie dofinansowanie
Cerkiew w Liskowatem dostanie dofinansowanie
autor: paba