Ustrzyki Dolne
czwartek, 29 czerwca 2023

O książkach przy Herbacie Mistrzowskiej

O książkach przy Herbacie Mistrzowskiej

W dniach 16, 17 i 19 czerwca w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. E. Wanieka w Ustrzykach Dolnych trwało II Ustrzyckie Lato z Książką Regionalną, mające na celu promocję literatury regionalnej i spotkanie czytelników z autorami. Gośćmi tegorocznej edycji byli: Magdalena Skubisz, Wiesław Hop, Anna Gorczyca, Aleksandra Rak i Jola Jarecka.

 

 

Rozmowa z Magdaleną Skubisz, absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach i autorką książek, takich jak „LO Story”, „Dżus&Dżin”, „Aptekarka” i „Czarci ogród” skupiła się głównie wokół jej ostatnich tytułów publikacji, inspirowanych historią rodu Tyszkowskich, władającego kluczem rybotyckim w XIX i XX wieku.

Autorka przyznała, że przy pisaniu książek towarzyszyło jej wiele zbiegów okoliczności, jak choćby to, że udzielając lekcji śpiewu Karmelitom Bosym, udało się jej przy okazji uzyskać wejście do kaplicy grobowej Tyszkowskich w Kalwarii Pacławskiej.

Magdalena Skubisz przyznała również, że przygotowywana jest trzecia część cyklu zatytułowana „Śmierć, jemioła i cholera”. Warto wspomnieć, że opracowanie aspektów historycznych było konsultowane przez znanego historyka-regionalistę Macieja Augustyna.

Magda Skubisz przygotowała dla uczestników spotkani krótki wykład na temat ziołowych receptur zamieszczonych w książkach i ich leczniczych zastosowaniach w warunkach domowych (ukończyła kurs fitoterapii), a następnie przyrządziła „Herbatę Mistrzowską” według receptury Stefanii Korżawskiej (ziele majeranku, owoc anyżu biedrzeńca, kwiat dziewanny, owoc kminku, owoc głogu).

O początkach swojej twórczości i debiucie opowiadaniem „Wszystko o miłości” wspominał Wiesław Hop, autor m.in. książek osadzonych tematycznie w Bieszczadach: „O północy w Bieszczadach” oraz „Wilki i ludzie i inne bieszczadzkie opowieści. Wiesław Hop podzielił się fragmentami swoich książek (także w wersji adiobooków) i zapowiedział wydanie kolejnej powieści, zatytułowanej „Śmierć i życie”.

W drugim dniu II ULzKR w bibliotece gościły Anna Gorczyca i Aleksandra Rak. Pierwsza z pań jest autorką książki „Straż Graniczna” oraz wieloletnią dziennikarką „Gazety Wyborczej”. Podzieliła się refleksjami na temat swojej twórczości. Mimo że książka „Straż Graniczna” ukazała się w trudnym czasie, gdy na granicy z Białorusią trwał kryzys migracyjny, autorka podkreśliła, że nie była to publikacja na zamówienie Straży Granicznej, lecz efekt współpracy z wydawnictwem Muza.

Natomiast Aleksandra Rak, autorka piętnastu książek, skupiła się na swoim debiucie literackim, który przypadł na okres pandemii. Jej książka „Echo” została zgłoszona do konkursu literackiego „Miłość przez duże M” i zajęła drugie miejsce. W trakcie spotkania autorka przybliżyła bohaterów swoich książek, w tym tych związanych z Bieszczadami.

Po spotkaniach autorskich dla dorosłych przyszedł czas na spotkanie z młodszymi czytelnikami. W trzecim dniu II ULzKR warsztaty literackie dla dzieci poprowadziła Jola Jarecka, pisarka, poetka, animatorka kultury i reżyserka teatralna. Warsztaty rozpoczęły się nawiązaniem do jej książki „Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory” i głównego reportera łasiczki imieniem Dmytro. W dalszej części uczestnicy warsztatów próbowali swoich sił w zadaniu polegającym na uosobieniu mrówki, która po chwili została mrówką z indywidualnym stylem, charakterem, umiejętnościami, zawodem. Dobrani w parach przygotowali dialogi, które być może staną się kanwą do następnych książek J. Jareckiej.

ZDJĘCIA: PiMBP

autor: PiMBP