Ustrzyki Dolne
czwartek, 11 stycznia 2018

Święto Trzech Króli w Ustjanowej Dolnej

Święto Trzech Króli w Ustjanowej Dolnej<br/>fot. Teofil Uszak
fot. Teofil Uszak

Mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne, po raz czwarty spotkali się w Ustjanowej Górnej, na Orszaku Trzech Króli. Tym razem, kolędującym uczestnikom Orszaku, nie towarzyszył siarczysty mróz, a piękna słoneczna pogoda.

Poranek 6 stycznia 2018 roku w Ustjanowej Dolnej był wyjątkowo piękny - nieprawdopodobne ciepło 8 stopni Celsjusza i wspaniałe słońce. Dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych, ale koło szkoły w Ustjanowej ruch - dyrektor, nauczyciele pełno dzieci i innych mieszkańców wsi oraz gminy. Samochody wjeżdżają i wyjeżdżają. Wszyscy coś noszą, przenoszą. Od czterech lat ten poranek wygląda tak samo. O tej porze przygotowania do Orszaku Trzech Króli wyglądają podobnie.

W tym roku, plac szkolny został pięknie udekorowany przez uczniów, którym pomagali pracowników szkoły. W sali na parterze bałagan, ale bardzo twórczy. Basia Polityńska, Marta Rusinek i Lidia Fundanicz uwijają się jak w ukropie. Starają się wystroić pastuszków, anioły, damy dworu, aby orszak prezentował się tematycznie i był zachowany w charakterze epoki.

Trzej Królowie Paweł Banach, Dawid i Filip Fundaniczowie ucharakteryzowani z darami gotowi do drogi, ale zanim ruszymy ksiądz proboszcz Mirosław Głaz oficjalnie otwiera Orszak. Teraz pora na uczniów, którzy pod okiem Danuty Kryckiej przygotowali inscenizację „Na dworze Heroda”. Po przedstawieniu ruszamy za ogromną gwiazdą w stronę „Betlejemskiej Szopki”, która znajduje się przy ołtarzu polowym obok kościoła parafialnego.

Podczas całego przemarszu, nad jego bezpieczeństwem czuwają służby porządkowe (Jurek Młynarczyk, Adam Giefert, Bogdan Frankowski). Kolędowanie słychać do kościoła już od połowy drogi, jak zawsze przewodzi im nasz organista Leszek Tabiś. Dochodzimy do szopki gdzie na Królów oczekuje św. Rodzina w tym roku to Państwo Ewelina i Bogdan Czymczuk z swoją malutką dwumiesięczną córeczką Roksanką, w towarzystwie starszego brata Maksymiliana. Po złożeniu darów przez Trzech Króli, w ślad za Św. Rodziną udajemy się do kościoła na mszę świętą.

W tym roku po raz pierwszy, organizatorzy Orszaku Trzech Króli w Ustjanowje Górnej, podjęli współpracę z Fundacją Orszak Trzech Króli w Warszawie. Konsekwencją tego, jest wpisanie Orszaku Trzech Króli w Ustjanowej Górnej, na krajową listę. Organizatorzy od fundacji, otrzymali tzw. pakiet startowy, na który składają się flagi, korony, śpiewniki oraz naklejki. Wszystko to zostało rozdane uczestnikom orszaku, poza flagami, które posłużą w kolejnych latach.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli mniej lub bardziej zaangażowani, a przede wszystkim uczestnikom za tegoroczną obecność i zapraszamy na kolejny rok.

Pomysłodawca, reżyser i koordynator Renata Kapuścińska-Frankowska

Święto Trzech Króli w Ustjanowej Dolnej<br/>fot. Teofil Uszak
fot. Teofil Uszak
Święto Trzech Króli w Ustjanowej Dolnej<br/>fot. Teofil Uszak
fot. Teofil Uszak
Święto Trzech Króli w Ustjanowej Dolnej<br/>fot. Teofil Uszak
fot. Teofil Uszak
Święto Trzech Króli w Ustjanowej Dolnej<br/>fot. Teofil Uszak
fot. Teofil Uszak
autor: R. K-F.