Ustrzyki Dolne
środa, 6 czerwca 2018

„Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl” w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

„Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl” w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Od 5 do 15 czerwca zapraszamy do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, gdzie będzie można oglądać wystawę „Twarze Podkarpacia. 10 lat VIP Biznes&Styl”. Zaprezentujemy na niej 44 portrety osób związanych z naszym regionem, a które w ostatnich 10 latach w sposób szczególny towarzyszyły nam na łamach magazynu. Wśród nich - Ewa Żechowska i Andrzej Pawlak, Andrzej Potocki, Edward Marszałek, Lutek Pińczuk.

Dokładnie 10 lat temu wystartowaliśmy z pierwszym numerem magazynu VIP i nawet nie zauważyliśmy, kiedy przyszło nam świętować dekadę obecności na rynku wydawniczym. To było wspaniałych 10 lat, dzięki wszystkim osobom, które trafiły na nasze strony oraz Czytelnikom, którzy czytali i nadal chcą czytać VIP-a.

Wędrując po Podkarpaciu, spotkaliśmy tak wiele wartościowych, inspirujących i mądrych osób, które codziennie na swój sposób odmieniają Podkarpacie i Rzeszów, że uznaliśmy, iż wspaniale będzie choć o kilkudziesięciu z nich przypomnieć na naszej wystawie, która odbędzie się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. W miejscu nieprzypadkowym, w samym sercu Rzeszowa, w cieniu kościoła farnego, przy historycznej ulicy 3 Maja, a kiedyś Pańskiej, gdzie na drugie piętro wychodzi się skrzypiącymi, starymi schodami, a po przekroczeniu progu wchodzimy w magiczny świat przedwojennej kamienicy i fotografii.

Nieprzypadkowa jest też data wernisażu, 4 czerwca. Dla nas bardzo ważna, bo tego dnia w 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Od początku istnienia magazynu na naszych łamach promujemy: naukę, pracowitość, profesjonalizm, budowę odpowiedzialnego, obywatelskiego społeczeństwa oraz demokratycznego państwa i te wartości nadal są nam bardzo bliskie.

Wśród portretów znajdzie się wielu cenionych przedsiębiorców, naukowców i artystów z Podkarpacia. Przypomnimy też wszystkie osoby, które przez ostatnie lata uhonorowaliśmy statuetkami VIP w kategorii VIP Polityka, Biznes i Kultura.

Zależy nam, by choć w obrazie przypomnieć niektóre spotkania, z osobami które bardzo wiele dla Podkarpacia znaczą.

Ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, fizyk, filozof i teolog, pracownik Obserwatorium Watykańskiego. Autor ponad 50 książek matematyczno-fizycznych i kosmologicznych. W 2008 r. został laureatem Nagrody Templetona.

Prof. Kazimierz Widenka, kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Ślązak, który 12 lat temu stworzył kardiochirurgię w Rzeszowie i na stałe związał się z Podkarpaciem.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego od 2013 r. Były senator, od 2005 do 2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marta Półtorak, prezes i współwłaścicielka firmy Marma Polskie Folie. Współwłaścicielka Galerii Millenium Hall w Rzeszowie. Pierwsza w historii miasta Honorowa Obywatelka Rzeszowa. Mecenas działań związanych z rozwojem lokalnej społeczności.

Adam Krzanowski, współtwórca i prezes Grupy Nowy Styl z Krosna. Grupa Nowy Styl, założona przez braci Adama i Jerzego Krzanowskich, to 4. największy producent krzeseł i mebli biurowych w Europie. Produkty firmy trafiają do ponad 100 krajów na całym świecie.

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszów od 2002 roku. W przeszłości poseł oraz prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”. Absolwent Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie. Od 2017 roku doktor honoris causa Politechniki Rzeszowskiej.

Tomasz Stańko, wybitny trębacz i kompozytor, autor hejnału Rzeszowa. Od początku lat 60. XX w. należy do najważniejszych artystów sceny jazzowej. Nagrał ok. 40 albumów autorskich i koncertował na całym świecie. Honorowy Obywatel Rzeszowa.

Barbara i Piotr Tutka, rodzeństwo lekarzy z Rudnika nad Sanem. On - profesor, ekspert w dziedzinie neurofarmakologii i farmakologii klinicznej. Ona - dermatolog i miłośniczka sztuki. Wspólnie założyli Fundację „Ocalić od zapomnienia” im. Stanisławy Tutka.

Prof. Anna Siewierska-Chmaj, rzeszowianka, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. W badaniach naukowych koncentruje się na: języku polityki, mitologii politycznej, wielokulturowości oraz tożsamości we współczesnym świecie.

Bogdan Szymanik, założyciel i właściciel wydawnictwa BOSZ, które od ponad 20 lat udowodnia, że z maleńkiej Olszanicy w Bieszczadach można mocnym głosem być obecnym w świecie książek i albumów. Biznes słowem pisany na światowym poziomie.

Marek Darecki, prezes Pratt&Whitney Rzeszów S.A; Pratt&Whitney Poland oraz prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza zrzeszającego obecnie 160 firm i instytucji ulokowanych w południowo-wschodniej Polsce. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej.

Piotr Przytocki, prezydent Krosna od 2002 roku. Wybory w 2006 r., 2010 r. i w 2014 r. wygrał z ponad 70-proc. poparciem wyborców. W 2007 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Republiki Węgierskiej. Absolwent Politechniki Krakowskiej.

Prof. Marta Wierzbieniec i prof. Wacław Wierzbieniec. Ona - dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego oraz Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. On - historyk, specjalizujący się w dziejach i kulturze Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku.

Aleksandra Wilczek-Banc, Ślązaczka z dziada pradziada, przez 20 lat związana z Kliniką Kardiologiczną w Katowicach-Ochojcu. Od 10 lat szefowa Podkarpackiego Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej „Polonia” w Rymanowie-Zdroju.

Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.  Menadżerka kultury, której w zaledwie 20-letniej historii stalowowolskiego muzeum, udało się zrealizować wiele ważnych, znanych i nieszablonowych projektów oraz wystaw.

Jerzy Ginalski, archeolog, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Twórca „Miasteczka Galicyjskiego” w sanockim skansenie, gdzie stanęły też inne, cenne atrakcje: drewniany dwór ze Święcan oraz XVIII-wieczna synagoga z Połańca.

Leszek Waliszewski, prezes i współwłaściciel FA Krosno. Absolwent Politechniki Gdańskiej, który w 1980 r. angażował się w tworzenie NSZZ „Solidarność” - był nawet szefem największego regionu związku, śląsko-dąbrowskiego.

Ewa Żechowska i Andrzej Pawlak, ambasadorowie Bieszczadów. Współwłaścicielka legendarnej Chaty Wędrowca w Wetlinie, nazywana bieszczadzką królową sieci oraz świetny gawędziarz, myśliwy i współtwórca siedliska Wilcza Jama.

Marek Bujny, wiceprezes Ultratech sp. z o.o. i członek zarządu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który od 18 lat zajmuje się produkcją części i podzespołów dla światowych firm lotniczych.

Janusz Szuber, poeta, felietonista i eseista urodzony w 1947 roku w Sanoku. Szuber, obok Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka, wymieniany jest wśród najlepszych polskich poetów współczesnych.

Adam Góral, prezes Asseco Poland S.A., firmy zajmującej 7. miejsce w rankingu największych firm europejskich produkujących własne rozwiązania informatyczne. Asseco zatrudnia ponad 14 500 osób na świecie, z czego blisko 5 000 pracuje w Polsce.

Andrzej Potocki, z wykształcenia historyk i animator kultury, znany jako dziennikarz, reportażysta i autor książek. W swoich publikacjach preferuje tematykę bieszczadzką, historię regionalną społeczności żydowskiej oraz ruskich grup etnicznych.

Tomasz Poręba, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego. Z wykształcenia historyk i politolog. Od początku obecności w PE zaangażowany we wszystkie działania na rzecz budowy drogi ekspresowej S19 w ramach międzynarodowego szlaku Via Carpathia.

Tadeusz Pietrasz, prezes ICN Polfa Rzeszów S.A. Pod jego kierownictwem działa w Rzeszowie najnowocześniejszy w Polsce obiekt spełniający międzynarodowe standardy produkcji leków GMP. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej.

Vitold Rek, jeden z najlepszych kontrabasistów jazzowych na świecie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i wykładowca kilku niemieckich akademii muzycznych. Wychował się na Staromieściu w Rzeszowie. Ambasador rzeszowskiego folkloru.

Prof. Marek Koziorowski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Rzeszowskiego. Lekarz weterynarii, absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej ART w Olsztynie. Autor i współautor licznych publikacji z listy filadelfijskiej.

Mariola Łabno-Flaumenhaft, jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktorek Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Od 32 lat na teatralnych deskach, od 24 lat związana z Rzeszowem. Współtwórczyni prywatnego teatru o przekornej nazwie „Bo Tak”.

Danuta Czach, właścicielka autoryzowanych salonów i serwisów marek: Mercedes-Benz, Volvo i Mazda. Z wykształcenia ekonomistka. Prywatnie miłośniczka teatru i Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. 10 lat temu była pierwszym reklamodawcą magazynu VIP.

Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland oraz współzałożyciel i prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, klastra skupiającego firmy automotive z Podkarpacia. W przeszłości wicewojewoda tarnobrzeski.

Vadym Melnyk, finalista ogólnoświatowych konkursów z robotyki. Urodzony na Ukrainie, od 5 lat na stałe związany z Rzeszowem. Tutaj w 2015 r. w Preinkubatorze Akademickim w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” założył pierwszą firmę.

Leszek Kuchniak, nazywany "malarzem życia". Zafascynowany Galicją, Rzeszowem, tradycją, kolorem, zwyczajem, proponuje twórczość, w której niezwykle oryginalnie łączy rysunek, rzeźbę, malarstwo oraz scenografię.

Paweł i Marcin Czurczakowie, właściciele Neobusa, którzy w niewielkim Niebylcu koło Rzeszowa budują przewozową potęgę. Stu pracowników, prawie trzydzieści autobusów i busów oraz kilkadziesiąt tysięcy pasażerów miesięcznie.

Krystyna Lenkowska, rzeszowska poetka, anglistka, tłumaczka literatury anglosaskiej, autorka piosenek, blogerka portalu BIZNESiSTYL.pl oraz członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2016 roku wydała swoją pierwszą powieść „Babeliada”.

Malka Shacham Doron, dziennikarka. W 2014 roku w Rymanowie przy ul. Sanockiej 2 kupiła dom, w którym przed wojną żył jej pradziadek i założyła w nim Dom Żydowski. Jest pierwszą Żydówką, która od II wojny światowej na stałe zamieszkała w Rymanowie.

Aneta Adamska, założycielka Teatru Przedmieście i pomysłodawczyni festiwalu teatralnego "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor". Od 20 lat związana z Rzeszowem, gdzie jej spektakle przyciągają tłumy coraz to nowych miłośników teatru.

Edward Marszałek, leśnik, ratownik w Grupie Bieszczadzkiej GOPR, przewodnik beskidzki, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Autor i redaktor kilkunastu publikacji książkowych, m. in. „Z karpackich lasów”.

Lutek Pińczuk, legendarny bieszczadnik, przez kilkadziesiąt lat gospodarz schroniska górskiego Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. 80-letni dziś traper i miłośnik gór, z Bieszczadami związany od ponad 50 lat.

Magdalena Louis, rzeszowska pisarka, autorka powieści i opowiadań, debiutowała w 2010 roku książką „Ślady hamowania”. Przez ponad 20 lat związana z angielskim Ipswitch, kilka lat temu na stałe wróciła do rodzinnego Rzeszowa.

Elwira i Wiktor Szpakowie, właściciele Winnicy „Jasiel” w przysiółku Łęgorz w pobliżu Jasła – podkarpackiej stolicy wina. Propagatorzy enoturystyki – winiarskiej turystyki oraz twórcy znakomitych win, zwłaszcza białych, które tworzą już 17 lat.

Prof. Piotr Kłodkowski, rzeszowianin, orientalista, były ambasador RP w Indiach, dziennikarz, podróżnik oraz autor książek. Znakomity znawca Orientu. Laureat Nagrody im. Beaty Pawlak oraz Nagrody im. księdza Józefa Tischnera.
 
Anna Hass-Brzuzan i Krzysztof Brzuzan, małżeństwo cenionych artystów. Anna stworzyła pracownię ceramiki w rzeszowskim „plastyku”, jej rzeźby zdobią ogrody i parki. Krzysztof to autor rzeźb i pomników, dla Rzeszowa wykonał Jana Pakosławica, Urwisa, Mickiewicza.

Stanisław Myszkowski, założyciel firmy Game Over Cycles, twórca pierwszego na świecie tatuowanego motocykla, nagradzanego na konkursach w Europie i USA. Zbudował w Rzeszowie salon marki Harley-Davidson - największy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wit Karol Wojtowicz, od 1990 roku dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie - zabytku, który stał się turystyczną perłą Podkarpacia. Historyk sztuki, absolwent KUL, w okresie PRL działacz opozycji demokratycznej związany ze środowiskiem lubelskich „Spotkań”.

Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, twórca Galerii Zdzisława Beksińskiego, któremu sanocki Zamek zawdzięcza największą na świecie kolekcję prac Beksińskiego. Absolwent historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Autorem zdjęć jest nasz fotograf, Tadeusz Poźniak.

Partnerami wystawy są: Sagier Sp. z o.o., BIZNESiSTYL.pl, CYFROWAFOTO, colorland.
 

autor: mat. prasowe