Ustrzyki Dolne
środa, 26 lutego 2020

V Ustrzycka Teatromania zakończona

V Ustrzycka Teatromania zakończona

Coraz wyższy poziom spektakli, coraz większa świadomość aktorów – takie wnioski wyciągamy po zakończeniu Bieszczadzkich Spotkań Teatrów Szkolnych czyli piątej ustrzyckiej Teatromani. W tym roku na scenie Ustrzyckiego Domu Kultury zaprezentowało się osiem teatrów z Podkarpacia.

Organizatorzy potwierdzają, że z roku na rok zwiększa się zainteresowanie Teatromanią, a również i poziom imprezy jest coraz wyższy. - Dziś było z nami osiem grup w różnym wieku. Każda zaprezentowała nam zupełnie różne spektakle, jedne bardziej humorystyczne, inne refleksyjne – mówi Irena Powroźnik z Teatru Formy PARRA. - Widzimy także to, że poziom cały czas wzrasta, grupy są bardziej świadome. Bardzo fajnym elementem Teatromani jest to, że jurorzy po spektaklach rozmawiają z opiekunami grup, a co za tym idzie grupy są jeszcze lepiej prowadzone, jeszcze lepiej przygotowywane do kolejnych występów.

Teatromania to spotkanie pasjonatów teatru w różnym wieku. Jak mówią organizatorzy - forma konkursowa jaką przybrała jest po to, by pokazać dobre kierunki rozwoju. Młodzi artyści czują się na scenie bardzo swobodnie, jest to dla nich zabawa i nauka w jednym. Rozwijają swoje pasje teatralne w różnych formach. Zobaczyliśmy spektakle pełne tańca, śpiewu, wykorzystano także kukiełki. Jeden ze spektakli połączył natomiast dwa języki – angielski i polski.

W skład jury weszli: Dagny Mikoś – pochodząca z Ustrzyk Dolnych aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Bogusław Słupczyński aktor, reżyser, animator i pedagog, założyciel Cieszyńskiego Studia  Teatralnego oraz Rafał Soliński aktor w Drugi Teatr z Cieszyna.

Jak mówi Dagny Mikoś, przewodnicząca tegorocznego jury w tym roku poziom ustrzyckiej teatromani był bardzo wysoki. - Przyjeżdżam tutaj od pięciu lat, widzę te same zespoły, gdzie nauczyciele naprawdę biorą po uwagę nasze zdanie i rozwijają się – mówi jurorka. - Nie tylko dzieci idą do przodu ale również nauczyciele, ich poczucie teatru i estetyki. Jest to przyjemne doświadczenie dla mnie jako aktorki, mimo iż pierwszy raz mierzę się z tym, tak jakby od drugiej strony - od strony oceny, a nie tego, że to ja jestem oceniana.
Jurorka wierzy również w to, że w przyszłym roku poziom teatrów biorących udział w przeglądzie będzie jeszcze wyższy. - Ogromnie się cieszę, że w moim rodzinnym mieście takie inicjatywy są uskuteczniane, ponieważ czasami nawet dorośli, rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, jak pobudzająco działa teatr na rozwój dziecka - na rozwój społeczny. Teatr nie jest łatwą rzeczą. Ogromny szacunek należy się nauczycielom, którzy tak naprawdę nie muszą zajmować się spektaklami w szkołach, a jednak dzięki temu duchowi, dzięki takim wydarzeniom jak Teatromania chcą, starają się i doskonalą w tym co robią. Zapraszam też wszystkich na kolejne Teatromanie - nawet jako widzowie, gdyż można się wiele nauczyć, a także pośmiać się czy wzruszyć – dodaje aktorka.

Teatromania to coś więcej niż konkurs. Atmosfera, świetnie przeprowadzona organizacja tego wydarzenia przez członków działającego przy Ustrzyckim Domu Kultury Teatru Formy PARRA, pokazuje, że każda osoba jest tu doceniana. Uczestnicy mieli zapewniony poczęstunek, a w przerwach pomiędzy spektaklami - gdy opiekunowie grup spotykali się z jury - dziećmi z pełnym oddaniem zajmowali się członkowie teatru. Były gry, zabawy, tańce. Każdy czuł się tu dobrze.

- Jesteśmy drugi raz na Teatromani, bardzo nam się tutaj podoba. Impreza jest bardzo dobrze przygotowana, grupa teatralna Teatru Formy PARRA świetnie wszystko prowadzi - potwierdza realizację Teatromanii Gertruda Lubieniecka-Jakiel, opiekunka grupy teatralnej Friends Aroud The World ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sanoku. - Dzieci z mniejszych szkół mogą się pokazać na scenie, co jest ogromnym atutem, dlatego postaraliśmy się, aby w tym roku także przyjechać. Bardzo nam miło, że możemy tutaj być. Talentów mamy dużo i cieszymy się że możemy je tutaj przedstawić.

Wszystkie grupy teatralne biorące udział w Teatromani zostały podzielone na dwie grupy. W grupie pierwszej wyróżnienie otrzymała grupa teatralna „Śnieżki” z Szkoły Podstawowej z Uherzec Mineralnych, a I miejsce zajęła grupa teatralna „Kiwaczek”ze Szkoły Podstawowej w Hoszowie.

W grupie drugiej zostały przyznane nagrody aktorskie: Filip Czech - grupa teatralna „Mimochodem” z Baligrodu, Katarzyna Chomycz - grupa teatralna „Baraban” z Mchawy oraz Nikola Klecha - grupa teatralna „TeTe czyli teatr i taniec Niebieszczany” z Niebieszczan.

Wyróżnienia grupowe dostali: grupa teatralna „Friends Aroud The World” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sanoku oraz grupa teatralna „TeTe czyli Teatr i Taniec” z Niebieszczan.

I miejsce otrzymała grupa teatralna „Mimochodem” z Baligrodu, II miejsce zajęła grupa teatralna „Baraban” z Mchawy, natomiast miejsce III otrzymała grupa teatralna „Za kurtyną” z Rzepedzi. , 

FOT. ANDRZEJ GÓRSKI

 

V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
V Ustrzycka Teatromania zakończona
autor: PK