Ustrzyki Dolne
niedziela, 19 marca 2017

GIMNAZJALISTKI Z NARCIARSKIEJ SZKOŁY SPORTOWEJ NAJLEPSZE W POLSCE

GIMNAZJALISTKI Z NARCIARSKIEJ SZKOŁY SPORTOWEJ NAJLEPSZE W POLSCE<br/>fot. Bogdan Kwaśnik

Na trasach Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska odbyły się Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Ogólnopolska Gimnazjada w Biegach Narciarskich. Na starcie stanęło blisko 300 zawodniczek i zawodników z ośmiu województw.

Nasze województwo reprezentowały szkoły z Jasła, Jedlicza, Czarnorzek, Klimkówki, Krosna, Ustianowej Górnej, Gimnazjum nr 1 Ustrzyki Dolne i z Narciarskiej Szkoły Sportowej w Ustrzykach Dolnych. Zawody w Białce Tatrzańskiej to drugie po Mistrzostwach Polski Młodzików (MPM) i UKS-ów zawody rangi mistrzowskiej dla biegaczy narciarskich z szkół podstawowych i gimnazjalnych. W odróżnieniu jednak od MPM i UKS-ów w tych zawodach zawodniczki i zawodnicy reprezentują szkoły w których się uczą.

Przez trzy dni trwała rywalizacja o medale w sześciu kategoriach, rocznik 2001 (III klasy gimnazjalne), rocznik 2002 (II klasy gimnazjalne), rocznik 2003 (I klasy gimnazjalne), rocznik 2004 (VI klasy szkoły podstawowej), rocznik 2005 (V klasy szkoły podstawowej), rocznik 2006 i młodsi (IV klasy szkoły podstawowej i młodsze).

Piątek, 3 marca był dniem zmagań w stylu klasycznym. Oto jakie wyniki osiągnęli reprezentanci ustrzyckiej gminy: wszystkie klasy gimnazjalne  biegły na dystansie 3 km. Michał Krynicki w  rywalizacji uczniów z klas III zajął dziesiąte miejsce, Mateusz Duma - siedemnaste, Tomasz Liniewski - dziewiętnaste, wszyscy to uczniowie Narciarskiej Szkoły Sportowej. Znacznie lepiej spisały się dziewczęta, Kinga Polityńska przybiegła czwarta, Luiza Motyka - szósta, obie z NSS, Jolanta Chwostyk była szesnasta, Agata Sobczyńska - dziewiętnasta, obie z Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych. Wśród zawodników z II klasy gimnazjum Bruno Fudała był jedenasty, Renata Prędki również była jedenasta, zaś Joanna Socha - dwudziesta, cała trójka z NSS. Rocznik 2003 (I klasa gimnazjum), Kamil Ozga z NSS, sklasyfikowany został na dziewiętnastym miejscu, Oliwia Buśko zajęła szóste miejsce, Emilia Kwaśnik - trzynaste, obie NSS, Julia Żulińska i Zuzanna Selwa z Gimnazjum nr 1 przybiegły odpowiednio na dwudziestym czwartym i dwudziestym piątym miejscu.  Po gimnazjalistach do zmagań przystąpili uczniowie z podstawówek. Uczniowie z klas VI (rocznik 2004) biegli na dystansie 2 km. Jarosław Ozga nabiegał szóste miejsce, Kamil Zabłocki - dwudzieste, obydwaj to uczniowie NSS. Wśród dziewcząt najlepiej spośród naszych reprezentantek pobiegła  Maja Cybruch z NSS, która była trzynasta, Marta Chwostyk z SP Ustianowa była dwudziesta, Urszula Juszczyk - dwudziesta druga, NSS, Klaudia Szawan - dwudziesta piąta, SP Ustianowa,  Julia Kościańska - dwudziesta siódma, NSS, Oliwia Kowalczyk - trzydziesta pierwsza, SP Ustianowa.  Klasa V (rocznik 2005), także miała do pokonania 2 km. Dobry bieg był udziałem Huberta Tomaszka, uczeń NSS bowiem przybiegł na wysokim szóstym miejscu, zadowoleni ze swojego występu byli jeszcze, Hubert Grasela i Kacper Sobota, NSS, zajmujący odpowiednio dziewiąte i dziesiąte miejsca, Stanisław Taraciński zajął osiemnaste miejsce, Eryk Rymarowicz - dwudzieste czwarte, Norbert Makarski - dwudzieste piąte, cała trójka to uczniowie SP Ustianowa. Wśród dziewcząt, uczennica SP Ustianowa, Anna Rogalińska ukończyła konkurencję na jedenastym miejscu. Klasa IV (rocznik 2006), biegła na pętli 1 km. Mateusz Cybruch, uczeń NSS, ukończył bieg na siedemnastym miejscu, Antoni Frankowski z SP Ustianowa był dwudziesty pierwszy. Szóste miejsce wśród dziewcząt zajęła Martyna Fundanicz, siódme - Weronika Kisielewicz, obie NSS, Emilia Dyl - szesnaste, SP Ustianowa.

W sobotę, 4 marca na trasie Kotelnicy Białczańskiej walczono o medale Igrzysk i Gimnazjady w stylu dowolnym. Dłuższe od wczorajszych dystanse odbyły się zgodnie z planem, z jednym, jedynym wyjątkiem. Na wniosek trenerów, przy aprobacie organizatorów zmieniono dystans dla zawodniczek i zawodników z klas pierwszych gimnazjów z 5 na 3 kilometry. W tym przypadku i na tej trasie to dobra decyzja. Nie raz, nie dwa zarzucano, ze trasy w Białce płaskie, że nie ma gdzie biegać. Owszem nie ma gdzie, jednak nie biegać, a odpocząć. Przy kilkunasto stopniowej temperaturze, nawet na zjazdach zawodnicy musieli pracować, albo pchanie, albo łyżwowanie. Naprawdę była to praca ciągła, bez chwili odpoczynku. Dystans na jakim biegli najstarsi gimnazjaliści to 5 km. Michał Krynicki przybiegł czternasty, Mateusz Duma - dwudziesty pierwszy, Tomasz Liniewski - dwudziesty trzeci. Kolejny bardzo dobry bieg zanotowała Kinga Polityńska, ponownie kończąc zawody na czwartym miejscu, tuż za Kingą przybiegła Luiza Motyka, gimnazjalistki z Gimnazjum nr 1, Jolanta Chwostyk i Agata Sobczyńska zajęły szesnaste i dziewiętnaste miejsca.  Bruno Fudała dystans 5 km przebiegł z dwunastym czasem. Rówieśniczki Bruna, Renata Prędki była czternasta, Joanna Socha - szesnasta. Klasy I gimnazjum biegły 3 km. Kamil Ozga ukończył bieg na szesnastym miejscu. Znakomity bieg zanotowała Oliwia Busko, sięgając po srebrny medal, przegrywając złoto o 4.3 sekundy, na ósmym miejscu przybiegła Emilia Kwaśnik, dwudziestym czwartym - Julia Żulińska. Klasy VI także biegły na 3 km. Takie samo, szóste miejsce jak w klasyku zajął Jarosław Ozga, dwunasty był Kamil Zabłocki. Na jedenastym miejscu sklasyfikowana została Ula Juszczyk, osiemnastym - Marta Chwostyk dziewiętnastym - Julia Kościańska, dwudziestym czwartym - Klaudia Szawan, dwudziestym ósmym - Oliwia Kowalczyk. Bardzo dobrze pobiegł na 3 km wśród piątoklasistów, Hubert Tomaszek zajmując czwarte miejsce. Siedemnasty był Hubert Grasela, osiemnasty - Stanisław Taraciński, dwudziesty drugi - Kacper Sobota, dwudziesty trzeci - Eryk Rymarowicz, dwudziesty piąty - Norbert Makarski. Uczennica SP Ustianowa, Anna Rogalińska, wśród dziewcząt z klas V zajęła siedemnaste miejsce.

Uczniowie klas IV ścigali się na pętli o długości 2 km. Antoni Frankowski przybiegł dwudziesty czwarty, tym razem najlepiej spośród naszych "czwartoklasistek" pobiegła Weronika Kisielewicz kończąc zawody na dziewiątym miejscu, Martyna Fundanicz na trzynastym a Emilia Dyl na dwudziestym trzecim.

Ostatni dzień Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady 2017, to biegi sztafetowe w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjów. Każda drużyna składała się z czwórki zawodniczek lub zawodników, odpowiednio z gimanzjum lub szkoły podstawowej i miała do pokonania dystans czterokrotnie, pierwsze dwie zmiany stylem klasycznym i dwie następne dowolnym. Podobnie jak w sobotę na trasach panowała przepiękna, wiosenna pogoda. Termometr w słońcu pokazywał nawet 19 stopni powyżej zera, stąd czasami letnie stroje zawodników. Mokry grząski śnieg okazał się trudny, szczególnie dla zawodników biegnących swoje zmiany stylem dowolnym (łyżwą), wysoka temperatura stanowiła spore wyzwanie dla serwismenów. Oczywiście sposób przygotowania nart ma duże znaczenie, jednak dzisiaj na mokrym, wolnym śniegu było to wyjątkowo widoczne, tym bardziej, że pamiętajmy, specyficzny przebieg tras na Kotelnicy nie wybacza błędów. Kluby przegrywały, wydawałoby się pewne miejsca na podium właśnie przez wolne narty.

Pierwsi do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści na dystansie 4 x 3 km. Sztafeta z Narciarskiej Szkoły Sportowej biegnąca w składzie: Michał Krynicki, Mateusz Duma, Bruno Fudała, Tomasz Liniewski zajęła czwarte miejsce w stawce dziesięciu zespołów. Znakomicie spisały się gimnazjalistki z Narciarskiej Szkoły Sportowej, które wywalczyły złoty medal. Po pierwszych dwóch zmianach klasykiem były drugie, ale "łyżwiarki" wyprowadziły sztafetę NSS na pierwsze miejsce, którego już nie oddały do mety. Złoto wywalczyły: Kinga Polityńska, Renata Prędki, Oliwia Buśko, Luiza Motyka. Sztafeta z Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych (Julia Żulińska, Jolanta Chwostyk, Agata Sobczyńska, Zuzanna Selwa) przybiegła na siódmym miejscu. Szkoły podstawowe biegły 4 x 2 km. Kolejny sukces odnieśli chłopcy z Narciarskiej Szkoły Sportowej, kończąc rywalizację sztafet ze srebrnym medalem.  Hubert Tomaszek, Kacper Sobota, Kamil Zabłocki, Jarosław Ozga wspięli się na wyżyny swoich możliwości i zrobili niespodziankę sobie i trenerom. Jako ostatnie do zmagań ruszyły dziewczęta ze szkół podstawowych. Maja Cybruch, Martyna Fundanicz, Urszula Juszczyk, Julia Kościańska, uczennice z Narciarskiej Szkoły zajęły w stawce trzynastu sztafet piąte miejsce. SP Ustianowa biegnąca w składzie: Klaudia Szawan, Emilia Dyl,  Marta Chwostyk, Anna Rogalińska uplasowała się na dziewiątym miejscu.

W klasyfikacji szkół gimnazjalnych, Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych zajęła piąte miejsce, Gimnazjum nr 1 w Ustrzykach Dolnych - dwudzieste szóste w stawce 35 gimnazjów. W rankingu szkół podstawowych Narciarska Szkoła Sportowa sklasyfikowana została na czwartym miejscu, SP Ustianowa  na trzydziestym czwartym spośród 46 szkół startujących w tych zawodach.