Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 19 października 2020

Puchar Korony Ustrzyckich Gór Nordic Walking – odwołany. Zostaje Rajd Turystyczny.

Puchar Korony Ustrzyckich Gór Nordic Walking – odwołany. Zostaje Rajd Turystyczny.<br/>fot. organizatorzy
fot. organizatorzy

Kolejna planowana na ten rok impreza- Puchar Korony Ustrzyckich Gór - nie odbędzie się ze względów epidemiologicznych. Organizatorzy postanowili zostawić jedynie Rajd Turystyczny. Dwie pozostałe kategorie zawodów - Ekstremalny Puchar Korony Ustrzyckich Gór oraz Puchar Korony Ustrzyckich Gór Nordic Walking - zostały odwołane.

Panująca obecnie w naszym kraju trudna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala na dostateczne zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom. – W trosce o bezpieczeństwo sportowców startujących w Pucharze Korony Ustrzyckich Gór podjęliśmy trudną decyzję o odwołaniu zawodów ekstremalnych i Nordic Walking – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. - Przeprowadzenie tak dużego wydarzenia to współpraca wielu służb, w tym służb medycznych. Rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 nie pozwala nam na angażowanie medyków.

- Jest nam bardzo przykro z tego powodu, bo włożyliśmy wiele przygotowań w tę imprezę. Nie możemy jednak nikogo narażać, a sytuacja epidemiologiczna w kraju jest tak dynamiczna, że już niebawem i powiat bieszczadzki może znaleźć się w czerwonej strefie – dodaje Jacek Łeszega, dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji. - Bardzo dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które w tym roku pomagały nam w przygotowaniu imprezy, wierzymy jednak, że spotkamy się w Ustrzykach w przyszłym roku.

Planowane na przyszły weekend zawody Pucharu Korony Ustrzyckich Gór to składająca się z trzech elementów rywalizacja: bieg ekstremalny po ustrzyckich szczytach, marsz Nordic Walking oraz rajd turystyczny.

Sportowe rozgrywki miały być podsumowaniem sezonu, ściągającym do naszego miasta nie tylko miłośników pieszych wędrówek po ustrzyckich szczytach i ścieżkach spacerowych, ale również sportowców uprawiających biegi ekstremalne po górach, czy chodzących z kijami.

Rajd zostaje
W tym roku organizatorzy zdecydowali się zostawić tylko jedną z części imprezy - Rajd Turystyczny Pucharu Korony Ustrzyckich Gór. - Tu niezależnie od tego, w jakiej strefie będzie powiat bieszczadzki, będziemy w stanie bezpiecznie przygotować wyjście uczestników. Zachowamy wszelkie normy bezpieczeństwa – zapewnia dyrektor Łeszega.

Rajd turystyczno – rekreacyjny przez Koronę Ustrzyckich Gór, przejdzie przez szlak spacerowy biegnący przez 5 szczytów otaczających Ustrzyki Dolne. Trasa prowadzi z siedziby bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji na Kamienną Lawortę, stamtąd na Małego Króla, następnie na Holicę, Gomradzyń, a później na Orlik i zejście do miasta. Trasa szlaku pokrywa się z trasami szlaków spacerowych oraz szlaku PTTK. Szacowany czas przejścia to kilkanaście godzin. Każdy ze szczytów można zdobyć również innymi szlakami z różnych podejść oraz każdy z osobna.

Rajd rozłożony jest na trzy dni 23,24,25 października, tak aby każdy mógł przejść trasę i zdobyć 5 szczytów, będąc na zakończenie imprezy Zdobywcą Korony Ustrzyckich Gór.

Partnerem w wydarzeniu jest Województwo Podkarpackie. Rajdy turystyczne odbywają się również w ramach projektu pt. Podkarpackie Inicjatywy 2020 Lokalne Rajdy Pucharu Korony Ustrzyckich Gór.

 

autor: paba
źródło: UM Ustrzyki Dolne