Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 29 marca 2021

Jak dobrać kijki narciarskie?

Jak dobrać kijki narciarskie?<br/>fot. Archium
fot. Archium

Kijki narciarskie bardzo często są traktowane tylko jako element poboczny, który nie ma aż tak dużego znaczenia w jeździe. Nic bardziej mylnego. Dobrze dobrane kijki stanowią bowiem ogromne wsparcie dla narciarza. W tym tekście znajdziesz informacje, jak wybrać odpowiednie kijki narciarskie.

Zanim zaczniemy

Skoro szukasz kijków narciarskich, to z całą pewnością planujesz wyjazd. Niestety, ze względów sanitarnych, nie wszędzie można się w tym momencie udać. Druga niewiadoma to śnieg. Marzec to miesiąc, w którym sezon raczej się kończy i nie wszędzie znajdziesz odpowiednie warunki. Przeczytaj ten poradnik: https://www.polisanarciarska.pl/poradniki/narty-w-marcu-osrodki-z-gwarancja-sniegu i poznać ośrodki z gwarancją śniegu w marcu. 

Do czego służą kijki narciarskie?

Kijki zasadniczo służą do pomocy w przesuwaniu się po pokrywie śnieżnej. Na płaskim terenie są niezwykle przydatne i pozwalają na komfort przemieszczania, a podczas zjazdów kijki pomagają w zachowaniu równowagi. Wbicie kijka w śnieg umożliwia obrócenie się wokół jego osi i wykonanie naturalnego skrętu.

Wielu początkujących narciarzy bardzo często nie używa kijków, bo uważa, że są nieporęczne. Z kolei rzeczywistość jest całkowicie odwrotna, ponieważ dobrze dobrane kijki to ogromne wsparcie w trzymaniu równowagi. 

Jak dobrać długość kijków narciarskich?

Podstawowa zasada mówi, że kijki narciarskie powinny być dobierane do wzrostu narciarza. W Internecie znajdziesz wiele tabel z wymiarami, ale my podsuniemy Ci nieco prostszą metodę. Wystarczy tylko, że weźmiesz kijek rękojeścią skierowaną w dół i złapiesz go tuż nad talerzykiem. Teraz ułóż ramiona wzdłuż ciała i sprawdź, gdzie sięga kijek. Jeśli rękojeść dotyka ziemi, długość jest odpowiednia. Pamiętaj, że ta technika nie sprawdzi się przy narciarstwie biegowym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kijków narciarskich?

  • Rozmiar talerzyka – talerzyk o mniejszej średnicy jest w zupełności wystarczający do jazdy po przygotowanych trasach. Większy będzie zapadał się w głębokim śniegu, a talerzyk o średnim rozmiarze okaże się uniwersalny. Standardowo każdy talerzyk powinien być zakończony grotem.

  • Grip – droższe rozwiązania są wyposażone w specjalne ergonomiczne uchwyty, które przylegają do dłoni i są pozwalają na długą jazdę, bez poczucia dyskomfortu.

  • Paski – paski pomagają w trzymaniu kijków. Dobrze, jeśli odpinają się po upadku, ponieważ gwarantuje to większe bezpieczeństwo. 

  • Rurki – rurki zazwyczaj są wykonane z aluminium lub kompozytów węgla.

  • Gardy – gardy służą do ochrony dłoni przed uderzeniami w tyczki. Najczęściej są używane przy dyscyplinach slalomowych. 

Wykup ubezpieczenie

Jeśli planujesz wyjazd na narty, zaopatrz się najpierw w polisę narciarską, która ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń. Najwięcej ofert od renomowanych ubezpieczycieli znajdziesz w Internecie, dzięki skorzystaniu z ogólnodostępnej porównywarki. Wystarczy tylko, że wpiszesz kilka informacji o sobie, by uzyskać dostęp do listy dostępnych polis. Poznaj ofertę od firmy Warta Travel Plus i wybierz ubezpieczenie dla siebie na stronie: https://www.polisanarciarska.pl/poradniki/ubezpieczenie-narciarskie-warta-travel-plus-czy-warto-kupic-

 
autor: Materiały partnera