Ustrzyki Dolne
czwartek, 31 marca 2022

Jak oddzielić otwartą kuchnię od salonu – niezawodne pomysły

Jak oddzielić otwartą kuchnię od salonu – niezawodne pomysły

Wybór otwartej kuchni może być podyktowany różnymi względami. W ten sposób mieszkanie staje się dużo bardziej przestronne, jaśniejsze, a także zyskuje bardziej nowoczesny wygląd. W praktyce jednak zawsze jest jakaś, choćby symboliczna, granica pomiędzy kuchnią a salonem. Ułatwia to organizację przestrzeni i pozwala łatwiej odnaleźć się w odpowiednich strefach. Nowe trendy

Łączenie kuchni oraz salonu stanowi trend ostatnich lat, który zdaje się narastać na sile. Coraz więcej osób decyduje się w ten sposób zaaranżować swój salon. Nie ma w tym nic dziwnego. Rozwiązanie to posiada bardzo dużo zalet:

  • Przede wszystkim pozwala połączyć dwa pomieszczenia w jedno, co znacząco zwiększa jego powierzchnię i daje poczucie przestrzeni i swobody.

  • Gdy przyjdą goście, można iść przygotować dla nich herbatę lub kawę nie przerywając rozmowy.

  • Połączenie dwóch pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu, zmniejsza ilość przechodzenia z salonu do kuchni i z powrotem.

  • Gotując w kuchni posiłek, można jednocześnie oglądać telewizję.

Jednak umysł ludzki podąża za konkretnymi podziałami, dlatego też w większości przypadków dąży się do jakiegoś oddzielenia przestrzeni kuchennej i salonu. Aranżacje w tym przypadku polegają na zastosowaniu kilku ciekawych rozwiązań.

 

Stół lub wyspa

Najczęściej spotyka się stół w postaci granicy pomiędzy obiema przestrzeniami funkcyjnymi. Jest to połączenie granicy z funkcjonalnym stołem, na którym podawane są posiłki. Mogą być przy nim także wykonywane inne czynności w czasie gotowania.

Dlatego też w wielu przypadkach zamiast stołu można zastosować typową wyspę. Jest ona nieco wyższa, dzięki czemu łatwiej wykonywać podstawowe czynności kuchenne na stojąco. Wyspy mogą być dodatkowo wyposażone w płyty kuchenne, zlewozmywaki oraz inne narzędzia.

Taka wyspa lub stół pozwala przede wszystkim dobrze zagospodarować dostępną przestrzeń. Jednocześnie wyznacza konkretne granice między salonem a kuchnią.

Barowy kontuar

Coraz częściej stosuje się ergonomiczny barek, który stanowi bardzo podobne rozwiązanie do wyspy. W tym przypadku od strony salonu często stoją wyższe krzesła, hookery, przez które aranżacja salonu przypomina nieco bar z piwem.

Jednak rozwiązanie to jest bardzo funkcjonalne i zdobywa coraz więcej zwolenników. Pozwala utrzymywać kontakt z gośćmi w czasie pracy w kuchni. Można przy nim wygodnie wykonać napój, jak również usiąść i się napić.

Niewielka ścianka

Ściana składająca się ze szklanych lub drewnianych modułów skutecznie ograniczy przestrzeń kuchenną. Choć przypomina nieco typowe ściany, jest to konstrukcja lżejsza i niedochodząca do samego sufitu. Ta niewielka przerwa od góry ma ogromne znaczenie i powoduje, że całość wygląda będzie przestronnie. Takie niebanalne rozwiązania często można znaleźć w internecie, na stronach typu AboutDecor. Choć wydają się one nietypowe, doskonale sprawdzają się w wielu stylach.

Kuchnia i salon – choć razem, to jednak oddzielnie

Łączenie kuchni i salonu ma na celu zazwyczaj stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Jednak jasny podział na część kuchenną oraz salonową nadal jest istotny i pozwala odnaleźć się w ciągu dnia. Większość rozwiązań opiera się na fizycznej, trwałej granicy w postaci ścianki lub stołu ustawionego dokładnie pomiędzy pomieszczeniami. Istnieje też wiele rozwiązań bardziej symbolicznych. Tak naprawdę, dowolny mebel ustawiony na granicy pomiędzy kuchnią a salonem będzie stanowił doskonałą granicę pomiędzy nimi.