Ustrzyki Dolne
piątek, 30 kwietnia 2021

Jakie są zalety i wady poduszek z pierza?

Jakie są zalety i wady poduszek z pierza?<br/>fot. Archiwum
fot. Archiwum

Pościel wypełniona naturalnym pierzem od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem pomimo tego, że ma ona swoje wady. Przed wyborem poduszki z pierza warto wiedzieć, co dokładnie się w niej znajduje, jaki rodzaj pierza się preferuje oraz jak powinno się ją czyścić. Co sprawia, że poduszki z pierza są tak chętnie wybierane? Kto nie powinien decydować się na ich zakup?

Z czego składa się wypełnienie poduszki?

Przede wszystkim warto pamiętać, że puch to nie to samo co pierz. Pojęcia te często są używane naprzemiennie, co jest błędem. Puch to miękki i delikatny materiał pozyskiwany z piór, pierz natomiast to puch wymierzany z piórami. Naturalne puchowe wypełnienie świetnie pochłania wilgoć, przepuszcza powietrze i jest bardzo miękkie. Pierz jest natomiast nieco twardszy, choć mimo wszystko zapewnia dobrą amortyzację i przede wszystkim jest zauważalnie tańszy. Mimo wszystko wybierając poduszkę, nie warto kierować się jej ceną – to wybór na wiele lat, z którego korzysta się przecież codziennie. Czy warto dla niewielkiej oszczędności rezygnować ze swojej wygody przez tak długi czas?

Poduszka z pierza wypełniona może być materiałem różnego pochodzenia: pierzem gęsim albo kaczym. Zdecydowanie bardziej polecany jest wybór pierza gęsiego, ponieważ jest on bardziej sprężysty, delikatny i miękki niż kaczy. Dodatkowo zapewnia on lepszą izolację od otoczenia przy jednoczesnej cyrkulacji powietrza. Pierz kaczy natomiast jest lepszym rozwiązaniem dla osób o ograniczonym budżecie, ponieważ jest nieco tańszy. Również jest on sprężysty, jednak w porównaniu do pierza gęsiego, wydaje się twardszy.

Wady poduszek z wypełnieniem z naturalnego pierza

Największą wadą poduszek z pierza jest fakt, że w ich wnętrzu mogą gromadzić się roztocza kurzu, które są silnym alergenem. Z tego powodu alergicy sięgają po poduszki z wypełnieniem syntetycznym, które dodatkowo jest znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Pranie pościeli w temperaturze 40, a najlepiej 60 stopni Celsjusza, pozwala na zabicie zgromadzonych na niej drobnoustrojów. To dlatego kołdra antyalergiczna zawsze przystosowana jest do prania w pralce automatycznej. Jej regularne pranie pozwala utrzymać właściwości higieniczne i hipoalergiczne.

Jak czyścić pościel wypełnioną naturalnym pierzem? Niestety w tym przypadku nie jest to takie proste. Najlepiej jest regularnie oddawać poduszkę i kołdrę z pierza do profesjonalnej pralni. Żeby móc wyprać je w warunkach domowych, zaleca się posiadanie suszarki bębnowej. Zarówno do pralki, jak i do suszarki, powinno się włożyć wyłącznie jedną poduszkę – pranie jej z innymi tkaninami czy elementami pościeli może powodować ugniatanie się pierza. Przy suszeniu natomiast do suszarki zaleca się wrzucenie małej piłeczki, która podczas obrotów bębna będzie rozbijać schnący pierz wewnątrz poduszki.

Co sprawia, że poduszki z pierza są tak chętnie wybierane?

Jako największe zalety pościeli wypełnionej naturalnym pierzem wymienia się zapewniany przez nią komfort termiczny i miękkość. Za komfort termiczny odpowiada kilka czynników, w tym sprawne pochłanianie wilgoci, stała cyrkulacja powietrza, czy izolacja, która sprawia, że latem pierz pozostaje przyjemnie chłodny, zimą natomiast jest on delikatnie ciepły. Pierz jest miękki i sprężysty, przez co wiele osób uważa, że spanie na nim jest znacznie wygodniejsze, niż na popularnej hipoalergicznej kulce silikonowej. To dlatego wśród osób, które nie mają żadnych alergii, tego rodzaju pościel wciąż jest bardzo popularna.

Przy wyborze poduszki z pierza warto zwrócić uwagę na dobranie jej rozmiaru, wysokości, czy twardości pod własne potrzeby. Źle dobrana poduszka może istotnie wpływać na wygodę podczas odpoczynku, obniżając jednocześnie jakość snu. Sen natomiast, podobnie jak stała aktywność fizyczna, sport, odpowiednie nawodnienie organizmu, lub zapotrzebowanie na składniki mineralne, to podstawy dobrego samopoczucia i zdrowia.

autor: Materiały partnera