Ustrzyki Dolne
czwartek, 21 lipca 2022

Kijki trekkingowe, czyli doborowy kompan, który nigdy nie narzeka

Kijki trekkingowe, czyli doborowy kompan, który nigdy nie narzeka

Czy może być coś lepszego od obcowania z przyrodą? Gdy wcześnie rano ruszamy na szlak i obserwujemy budzący się do życia świat, to możemy odkryć piękno przyrody bez wyjeżdżania w dalekie kraje. Dlaczego by jednak nie połączyć przyjemnego z pożytecznym?

Kijki trekkingowe i marsz to idealne połączenie

Oczywiście w niniejszym tekście nie chcemy stworzyć almanachu, który będzie zawierał wszystko o kijkach trekkingowych (taki tekst znajdziesz tutaj: https://www.combat.pl/blog/post/kijki-trekkingowe-wszystko-co-musisz-o-nich-wiedziec), ale pragniemy przedstawić krótką i treściwą pigułkę wiedzy. Z nią, drogi czytelniku, będziesz mógł wyruszyć w trasę i cieszyć się przepięknymi okolicznościami przyrody, zapewniając jednocześnie odpowiedni trening swojemu organizmowi.

W sklepie combat.pl do wyboru jest szeroka gama kijków trekkingowych (https://www.combat.pl/outdoor/turystyka/kijki-trekkingowe.html), które pozwalają na połączenie doznań estetycznych wynikających z doceniania środowiska naturalnego, z wysiłkiem fizycznym, którego chyba nie trzeba nikomu reklamować. Poprawnie użyte kijki trekkingowe zapewniają niezbędną dawkę ruchu i są na tyle liberalne, że mogą z nich korzystać i starzy i młodzi.

Od czego zacząć, czyli jakie kijki trekkingowe wybrać?

Zanim ruszymy na pierwsza wyprawę z kijkami trekkingowymi, powinniśmy się zastanowić nad tym, na czym nam najbardziej zależy. Czy wolimy kijki kompaktowe, czy też ultra lekkie. Jeśli zależy nam na tym, by kijki zajmowały jak najmniej miejsca, to warto poszukać kijków składanych. Na rynku dostępne są wersje dwu-, trzy-, a nawet czteroelementowe, które pozwalają na takie rozłożenie kijków trekkingowych, że spakujemy je nawet do niewielkiego plecaka.

Siłą rzeczy będą one sporo cięższe od kijków litych. Te mogą być wykonane z ultralekkich stopów aluminiowych lub z bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych. Nie będziemy mogli ich schować co plecaka, ale na szlaku odwdzięczą się nam niską wagą, która przy bardzo długich marszach może mieć znaczenie zwłaszcza dla naszych ramion.

Rączki, talerzyki i końcówki. Wszystko dla wygody użytkownika!

Sam rodzaj kijka to jeszcze nie wszystko. Rynek jest na tyle rozbudowany, że wielbiciele maszerowania mają do wyboru różnego rodzaju rączki, od gumowych, przez piankowe, a na korkowych skończywszy. Wydaje się, że każdy znajdzie coś pasującego dla siebie. Z kolei, gdy będziemy maszerować w trudnym terenie lub przy większym śniegu, warto zaopatrzyć się w większe talerzyki, które zapewnią stabilniejsze podparcie. Na koniec wreszcie kijki trekkingowe umożliwiają również wymianę końcówek, którymi będziemy wbijać się w podłoże. Jak widać akcesoriów od wyboru do koloru!

Poprawne użytkowanie gwarancją sukcesu na szlaku

Gdy już zakupimy kijki trekkingowe takie, jak sobie wymarzyliśmy, to warto, a nawet trzeba, je poprawnie ustawić. Rzecz cała jest stosunkowo prosta i sprowadza się do dobrze znany kątów prostych. Otóż, gdy kijek trekkingowy ustawimy blisko nogi, to w naszym stawie łokciowym powinien pojawić się właśnie kąt prosty. Wtedy będziemy mieli gwarancję, że w sposób prawidłowy używamy kijków trekkingowych podczas naszych wypraw i że pomogą nam one w poprawie kondycji fizycznej, a nie staną się źródłem kontuzji.

Jeśli chcecie spróbować swoich sił z kijkami trekkingowymi, to zapraszamy do sklepu combat.pl, gdzie z pewnością znajdziecie model dostosowany do Waszych potrzeb.