Ustrzyki Dolne
środa, 30 marca 2022

Rozpoczął się 15-sty semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych

 Rozpoczął się 15-sty semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami dla głodnych wiedzy, małych studentów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W sobotę 19 marca wszyscy zapisani uczestnicy rozpoczęli semestr letni 2022, pierwszym wykładem, który odbył się w Ustrzyckim Domu Kultury i tym samym zapoczątkował cykl zajęć dla dzieci w wieku 7-12 lat. Jest to już 15-sty semestr DUT, dzięki któremu dzieci z Gminy Ustrzyki Dolne mogą w ramach bezpłatnych zajęć pogłębiać swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „O luminescencji słów kilka” uczestnicy przekonali się na własne oczy jak wygląda zjawisko świecenia substancji zimnym światłem, któremu nie towarzyszy emisja ciepła. Wykonali przy tym szereg niezwykłych eksperymentów, dzięki którym mogli rozróżnić rodzaje luminescencji oraz jej składowe. Dzieci dowiedziały się również jakim sposobem można wyhodować bioluminescencyjne glony lub grzyby oraz przyjrzały się zwierzętom, które „świecą w ciemności”. Przedstawione doświadczenia i przykłady luminescencji sprawiły, że dzieci zasypały prowadzącego „lawiną” pytań pogłębiających chcąc dalej próbować i doświadczać.

Wykład poprowadził Stanisław Łoboziak, biolog molekularny, z zamiłowania popularyzator nauki zafascynowany zjawiskiem bioluminescencji. Obecnie związany z Centrum Nauki Kopernik, gdzie odpowiada między innymi za działalność laboratorium biologicznego, prace koncepcyjne nad eksponatami biologicznymi czy tworzenie programu Festiwalu Przemiany.

Dodatkowo przed rozpoczęciem zajęć każdy uczestnik Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora oraz „Zestawu Naukowca”, dzięki któremu będzie mógł samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej instrukcji i materiałów. Zestaw edukacyjny ma na celu rozbudzić ciekawość studentów, zwracając uwagę na samodzielność i samorozwój, który jest niezbędny w poszerzaniu ścieżki edukacyjnej każdego małego odkrywcy.
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Mielcu, Jaśle i Dębicy. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład (w formie online) odbył się także w Jaśle i Dębicy. Studenci podczas zdalnego spotkania poruszyli tematykę związaną z neurobiologią, a szczególnie z mózgiem, jego działaniem i naszym wpływem na jego funkcjonowanie.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

W semestrze letnim DUT w Ustrzykach Dolnych, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady oraz 4 warsztaty (prowadzone w małych grupach). Wszystkie wykłady odbywają się w Ustrzyckim Domu Kultury, natomiast warsztaty prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych. W spotkaniach uczestniczy łącznie 60 osób.

Zajęcia, które potrwają do czerwca br. organizowane są dzięki współpracy z Partnerem Strategicznym - Gmina Ustrzyki Dolne, a także dzięki Partnerom – Ustrzycki Dom Kultury oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych.

źródło: www.ustrzyki-dolne.pl