Ustrzyki Dolne
czwartek, 4 sierpnia 2022

Agata Lalik w Ustrzykach Dolnych. Pisarka promowała prozy: „Burki PGR-owskie"

Agata Lalik w Ustrzykach Dolnych. Pisarka promowała prozy: „Burki PGR-owskie"<br/>fot. Adam Bardziński/UDK
fot. Adam Bardziński/UDK

Podczas Kiermaszu Turystycznego 2. sierpnia w Ustrzykach Dolnych gościliśmy zaproszoną przez Bibliotekę Agatę Lalik - pisarkę i poetkę, która przyjechała do nas z Woli Korzenieckiej, w gminie Bircza. Jest autorką trzech tomów poezji: „Rzeka życia" (2016), „Druga strona" (2018), „Kiedyś Ci opowiem..." (2019) oraz prozy: „Burki PGR-owskie" (2021).

W jednym z wywiadów wyznała, że najwięcej radości dają jej ludzie, a jej motto życiowe brzmi: będę sobą, niech świat się dziwi. I rzeczywiście temu jest wierna m.in. w swojej twórczości, co widać zwłaszcza w wydanych zbiorach poezji.

Podczas spotkania autorskiego rozmawiano na temat wydanej w 2021 r. książki-prozy „Burki PGR-owskie". Jest to pewnego rodzaju próba studium społecznego, ukazującego problemy społeczne, jak choćby pracę fizyczną dzieci, zarobkowanie na życie (także przez dzieci na prozaiczne potrzeby, bo na zakup zeszytów czy fartuszka do szkoły), a także próbą ocalenia od zapomnienia tego, co dla starszego pokolenia było oczywiste, ale dla młodszego już nie, jak choćby używany wtedy sprzęt: pralka Frania czy magnetofon Kasprzak. I jak zauważył podczas spotkania Witold Mołodyński, autor książek z historii regionu, publikacja wypełnia w jakiś sposób brakujący temat, który dotyczy także naszego terenu. I za to Autorce podziękował.

Rozmawiano także o tomiku wierszy „Kiedyś Ci opowiem... (2019), który w jednym z wierszy nawiązuje również do tematyki książki „Burki PGR-owskie" („W ubłoconych dłoniach dziewczynki"). Jest także trafnym osądem nas samych, bo brakuje nam prawdziwej miłości („Głód" - „umieramy z głodu miłości" i potrzebna jest nam miłość, „która jest" - „moja Miłość nie czeka na rozkaz"), jesteśmy „otumanieni" rządzą posiadania, „zamieniamy być na mieć", „kochaj na daj", „licytujemy wartości bezcenne", „depczemy samych siebie", „zapomnieliśmy żyć" („Umieramy") i częściej w mieszkaniu bywamy niż mieszkamy („W liczeniu pożegnań").

W tomiku są także wiersze pełne wiary i zawierzenia Bogu (m.in. „Pęd", „Wyszedł naprzeciw", „Boży zamysł dla ciebie", „Wstań" i „Madonna"), co dzisiaj jest niezbyt nośne, niszowe, bo świat, choć potrzebuje Boga, to jednak Boga nie chce. W zbiorze zamieszczone są wiersze patriotyczne przypominające o poszanowaniu Ojczyzny i przestrzegające przed utratą wolności, która „nie jest na zawsze w prezencie ci dana" („Pisklęta", „Takie wzgórze", „Wstań wodzu", „Przypomnienie" i „Krew i mleko").

A pytaniem kluczowym - wśród może innych pytań w tomiku - jest: „Czy zasłużyłem na miano człowieka" (z wiersza „Spoglądam spod przymkniętego wieka trumny"). Agata Lalik jest autorką tekstu piosenki „Kwiat lnu" w wykonaniu Grzegorza Podwójnego. Na pamiątkę spotkania autorskiego Agata Lalik otrzymała pamiątkową statuetkę. Była także możliwość zakupu książki i tomiku wierszy wraz z autografem Autorki.

Agata Lalik w Ustrzykach Dolnych. Pisarka promowała prozy: „Burki PGR-owskie"<br/>fot. PiMBP Ustrzyki Dolne
fot. PiMBP Ustrzyki Dolne
Agata Lalik w Ustrzykach Dolnych. Pisarka promowała prozy: „Burki PGR-owskie"<br/>fot. PiMBP Ustrzyki Dolne
fot. PiMBP Ustrzyki Dolne
autor: Wojciech Domiszewski / PiMBP Ustrzyki Dolne