Ustrzyki Dolne
czwartek, 18 kwietnia 2024

Akcja szczepienia lisów

Akcja szczepienia lisów<br/>fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Od dziś do 26 kwietnia potrwa w naszym województwie akacja szczepienia lisów. Szczepionki będą z zrzucane z samolotu i są przeznaczone tylko i wyłącznie dla tych zwierząt.


 

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii jak co roku rozpoczął doustną akcję szczepień wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Jest to kontynuacja programu szczepień z lat ubiegłych, mająca na celu ochronę zdrowia zwierząt oraz ludzi. Szczepienie lisów będzie przeprowadzane poprzez rozrzucenie szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie.

- Szczepionka nie będzie zrzucana w okolicy akwenów wodnych oraz terenów zurbanizowanych. Wokół terenów zamieszkanych będzie wykładana ręcznie - informuje podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii dr n. wet. Mirosław Welz.

Przynęty zapachem wydzielają charakterystyczny zapach i zawierają aluminiowo-plastikowe pojemniki z płynną szczepionką. Działanie szczepionki jest skierowane wyłącznie na lisy.

Ważne Informacje dotyczące bezpieczeństwa:

  • Przynęty ze szczepionką nie są przeznaczone do dotykania przez ludzi, więc nie próbuj ich podnosić.
  • W przypadku kontaktu z przynętą natychmiast należy dokładnie umyć miejsce kontaktu wodą z mydłem.
  • Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

W trakcie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych. W przypadku kontaktu zwierzęcia domowego z przynętą, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Trzeba pamiętać również, że kontakt człowieka ze szczepionką wymaga konsultacji medycznej.

Dodatkowo, w okresie akcji zaleca się wstrzymanie się od polowań. Dzięki odpowiedniej organizacji i zaangażowaniu wszystkich zaangażowanych stron, akcja szczepień powinna przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie.

Akcja zakończy się 26 kwietnia.

 

autor: paba
źródło: PWLW


powiązane artykuły: