Ustrzyki Dolne
piątek, 6 maja 2022

Bieszczadzkie Zadumania w Lesku

Bieszczadzkie Zadumania w Lesku

Bieszczadzka Galeria Sztuki Synagoga w Lesku zaprasza na wernisaż, podczas którego będzie można porozmawiać z twórcami, obejrzeć mury Synagogi. Muzycznie wydarzenie uświetni Grzegorz „Kowal" Michalik.

Ta największa w Bieszczadach galeria swoją oficjalną działalność wystawienniczą rozpoczęła w 1978 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora domu kultury Andrzeja Potockiego. Pierwsza wystawa twórców bieszczadzkich w synagodze odbyła się w 1977 roku. Powstanie galerii zbiegło się z powstaniem Bieszczadzkiej Grupy Twórców przy Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Od tego czasu w Bieszczadzkiej Galerii Sztuki "SYNAGOGA" cyklicznie w okresie letnim odbywają się wystawy twórców związanych z Bieszczadami i Beskidem Niskim. Synagoga przyciąga turystów którzy chcą obejrzeć historyczny budynek, jak też artystyczny kunszt.

Na początku działalności galerii prace wystawiało kilkunastu twórców, obecnie jest to ponad 80 osób, setki prac, a w każdej bieszczadzka nuta, szczypta nostalgii, marzeń, wspomnień, przeżyć. Coroczne wystawy mają tytuł "Bieszczadzkie zadumania". Na wystawie można zobaczyć prace wykonane przez profesjonalistów i amatorów, przedstawicieli wszystkich dziedzin twórczości: malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, ceramika, fotografia, rękodzieło i biżuteria artystyczna.

źródło: BPKiT Lesko