Ustrzyki Dolne
czwartek, 21 grudnia 2023

Budżet obywatelski dla Łodyny i Brelikowa

Budżet obywatelski dla Łodyny i Brelikowa<br/>fot. OSP Łodyna
fot. OSP Łodyna

Zaledwie kilkanaście głosów wystarczyło, by zdobyć 100 tys. zł na realizację pomysłu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. W tym roku po 100 tys. zł trafi więc do Brelikowa i Łodyny. 50 tys. zł z budżetu obywatelskiego zostało niewykorzystane i wróci do kasy gminy.

 


Budżet obywatelski (BO) w gminie Ustrzyki Dolne wystartował w 2015 roku. Pierwszą realizacją był parking przy Szkole Podstawowej nr 2. Na jego realizacje przekazano wtedy pełną pulę z BO - 100 tys. zł.

Mieszkańcy stracili zainteresowanie
Przez pierwsze lata budżet cieszył się wśród mieszkańców gminy dużą popularnością. Składano wiele wniosków, a na projekty głosowało po kilka tysięcy osób. Jednak z czasem zainteresowanie mieszkańców inwestycjami, które miały polepszyć im komfort życia i uatrakcyjnić otoczenie malało. W tym roku, by uzyskać dofinansowanie wystarczyło zaledwie kilkanaście głosów.

Gmina Ustrzyki Dolne na realizacje zadań z budżetu obywatelskiego w 2024 roku przeznaczyła 250 tys. zł. Wartość jednego zadania nie mogła przekroczyć 100 tys. zł. Niestety nie wszystkie pieniądze zostały wykorzystane i 50 tys. zł wróciło powrotem do kasy miasta.

Na świetlice i remizę
Tegoroczne dofinansowanie trafił do sołectwa Brelików. Za 99 tys. 723 zł zostanie tam wyremontowana świetlica wiejska. Wykonany zostanie generalny remontu kuchni i sanitariatów. Wymieniona będzie m.in. instalacja elektryczna i wodnokanalizacyjna, położone będą nowe płytki i terakoty. Pomalowane zostaną też ściany.
Na to zadanie w budżecie obywatelskim oddano zaledwie 11 głosów - wystarczyło.

Kolejne pieniądze z budżetu obywatelskiego trafią do OSP w Łodynie. 99 tys. 877 zł zostanie wydane na kolejny etap budowy remizy. Na to zadanie głosowało zaledwie 37 osób.

- Cieszymy się z tego dofinansowania, bo remizę budujemy już od kilku lat i końca nie widać - mówi Grzegorz Paszkowski, prezes OSP Łodyna i sołtys sołectwa.

W przyszłym roku wykonany zostanie więc kolejny etap inwestycji. - W pierwszej kolejności będziemy chcieli ocieplić dach - zrobić izolację stropów i poddaszy. Do tego zrobimy wylewkę epoksydową - wylicza Grzegorz Paszkowski.

Zrobione zostaną też ruszty pod izolację, podsufitka i ułożona zostanie folia paraizolacyjna.

- Ale mamy jeszcze sporo do zrobienia. Najważniejszy to prąd i utwardzenie placu przed remizą. Dlatego będziemy też szukać innych dofinansowań, by w końcu zakończyć ten remont - dodaje prezes.

Zwycięskie zadania zostaną uwzględnione w budżecie gminy Ustrzyki Dolne na rok 2024.

Kto może zgłaszać wnioski?
Propozycje zadań do budżetu obywatelskiego mogą być zgłaszane przez grupę co najmniej 15 osób, które mieszkają w gminie Ustrzyki Dolne. Z BO mogą być finansowane projekty inwestycyjne, zgodne z planami zagospodarowania przestrzennego, takie jak remonty, place zabaw, parki rozrywki, alejki, parkingi itp.

Pieniądze z projektu można też przeznaczyć na zakup wyposażenia, urządzeń czy sprzętu, który będzie wykorzystany na terenie i w obiektach zarządzanych przez gminę.

Gmina z BO nie dofinansuje zadań, które zakładają realizację jedynie części zadania lub takiego, które po realizacji generowałoby wysokie koszty. Projekty nie mogą też ingerować w obowiązujące w mieście plany i programy. Nie mogą też naruszać obowiązujących przepisów prawa.
 

 

autor: paba