Ustrzyki Dolne
piątek, 3 listopada 2023

Bulwary nad Sanem - sport i rekreacja

Bulwary nad Sanem - sport i rekreacja

Lesko przedstawiło projekt zagospodarowania bulwarów nad Sanem. Znajdzie się tam m.in. pumptrack, strefa street workout, przestrzeń kajakowa oraz plac zabaw. Z programu Interreg Polska-Słowacja miasto na ten cel chce pozyskać ponad 6 mln zł.


Konsultacje społeczne prowadzone były latem tego roku, przed złożeniem projektu o dofinansowanie do programu unijnego Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Chodziło o uzyskanie informacji na temat tego, jak mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele branży turystycznej, widzą zagospodarowanie całej linii brzegowej Sanu po stronie basenu.

Rekreacja dla dzieci, młodzieży i serniorów
Jak się okazało mieszkańcy w szczególności chcieli tam miejsca do wypoczynku i rekreacji. Dlatego w projekcie znalazły się strefy uwzględniające potrzeby różnych grup wiekowych, od dzieci po seniorów.

Znajdzie się tam więc m.in.: wiata ze stołami i miejscem na grilla, a także strefa z meblami wypoczynkowymi, czy plac zabaw.

- Wybudujemy też pumptrack czyli tor do ćwiczeń na rowerze, rolkach, deskorolce. Wybudowany on zostanie na wzór jednego z największych tego typu urządzeń w Europie. Wybudujemy również strefę street workout do ćwiczeń kalistenicznych oraz plac zabaw dla dzieci. Wszystko połączone zostanie ścieżkami pieszymi i
rowerowymi - wylicza Adam Snarski, burmistrz Leska.

Park, staw i fontanna
W ramach wspólnego projektu, partner prywatny wybuduje nad Sanem przystań kajakową wraz z wypożyczalnią kajaków oraz rowerów elektrycznych.
Dodatkowo, zaplanowano też rewitalizację parku miejskiego. Odnowione zostaną alejki, postawione zostaną nowe latarnie oraz ustawiona będzie tzw. mała architektura czyli m.in. ławki i kosze na śmieci. Nowego wyglądu mają nabrać też okolice sadzawki i dawnej fontanny przy amfiteatrze.

Gmina Lesko na te prace chce pozyskać ponad 6 mln zł złotych. Prace mają zostac przeprowadzone w terminie: od lipca 2024 roku do czerwca 2026 roku.

Projekt będzie realizowany w ramach projektu „Odkrywajmy brzegi rzek San i Cirocha - Objavme brehy riek San a Cirocha”, wraz ze słowackim miastem Snina. Na Słowacji powstaną m.in. ścieżki rowerowe nad rzeką Cirocha, kładka dla pieszych oraz zostanie zrewitalizowany zabytkowy dwór.

Zdjęcia: UMiG Lesko

 

 

autor: paba


powiązane artykuły: