Ustrzyki Dolne
piątek, 16 lutego 2024

Chcieli wwieźć dolary i euro. Próbę przemytu wykryli celnicy.

Chcieli wwieźć dolary i euro. Próbę przemytu wykryli celnicy.

Celnicy pracujący na przejściach granicznych w Medyce i Krościenku wykryli kolejne przypadki nielegalnego przewozu przez granicę znacznej ilości gotówki. W ostatnich dniach łącznie było to 53 tysięcy euro i prawie 3 tysiące dolarów.

 


Pierwszy przypadek wykryto na przejściu granicznym w Medyce.

- Podczas kontroli autokaru wjeżdżającego do Polski z Ukrainy, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli nielegalny przewóz ponad 36 tysięcy euro i 400 dolarów - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

67- letni kierowca, który nie dokonał zgłoszenia przewozu gotówki ukarany został mandatem karnym. Pakiety banknotów ukrył m.in. w bagażu oraz odzieży wierzchniej.

Do kolejnej próby wwiezienia pieniędzy doszło na przejściu granicznym w Krościenku. Tu gotówkę ukrytą za kołem zapasowym samochodu, do Polski chciała wwieźć 40-letnia obywatelka Ukrainy.

Kobieta próbowała przemycić 17 tysięcy euro i 2,4 tysiące dolarów. Za brak obowiązkowego zgłoszenia przewozu pieniędzy została ukarana mandatem karnym.

PRZEKRACZASZ GRANICĘ Z GOTÓWKĄ? PAMIĘTAJ O ZŁOŻENIU DEKLARACJI

Rzeczniczka KAS przypomina, że osoba, która przewozi co najmniej 10 tys. euro (a także równowartość tej kwoty w innych walutach), wjeżdżając do UE lub wyjeżdżając z niej, musi pisemnie zgłosić te środki funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.

- Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia gotówki lub podanie w deklaracji dewizowej nieprawdziwych danych podlega karze grzywny – dodaje podkomisarz Chabowska.

ZDJĘCIA: KAS

autor: paba
źródło: KAS


powiązane artykuły: