Ustrzyki Dolne
wtorek, 12 grudnia 2023

Czas na choinki z lasu. Ruszyła sprzedaż w bieszczadzkich nadleśnictwach.

Czas na choinki z lasu. Ruszyła sprzedaż w bieszczadzkich nadleśnictwach.<br/>fot. LP
fot. LP

Od wtorku 12 grudnia w większości nadleśnictw na terenie krośnieńskiej RDLP rozpoczyna się sprzedaż choinek. W tym roku zaplanowano sprzedaż prawie 6 tys. drzewek. - Serdecznie zapraszamy, mamy jodły czy świerki, w przystępnych cenach - mówi Rafał Osiecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Lutowiska.

 

Drzewka dowożone są z lasu stosownie do popytu i sprzedawane są przy siedzibach nadleśnictw.
- Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to możemy zaoferować nawet 7 tys. choinek - deklarują leśnicy.

Z pielęgnacji lasu
Większość pozyskiwanych drzewek wyrosła na plantacjach zakładanych na gruntach przejściowo użytkowanych, np. na użytkach porolnych lub pod liniami energetycznymi. Na tych ostatnich, ze względów bezpieczeństwa, ich wysokość nie może przekroczyć 4-5 metrów, zatem bez względu na to, czy zostaną sprzedane, w najbliższych latach i tak trzeba je wyciąć.

- U nas można kupić właśnie takie drzewka, które są pozyskane w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych - mówi nadleśniczy Osiecki.

Sporo choinek jodłowych pozyskuje się też w trakcie zabiegów hodowlanych w młodnikach.
Prace pielęgnacyjne celowo są przesuwane na ten okres, gdyż drzewka planowane do wycięcia w zabiegach można wykorzystać jako choinki lub na świąteczne dekoracje.

Nie są drogie
Tegoroczne ceny choinek sprzedawanych w nadleśnictwach kształtują się na ubiegłorocznym poziomie.

- Ma ona pokryć koszty hodowli, pozyskania i transportu z lasu, a nie generować zysk - wyjaśnia Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

Za choinkę świerkową lub jodłową do 1,5 metra trzeba zapłacić średnio 22-50 zł, drzewko o wysokości 1,6-2,5 metra kosztuje 30-55 zł. Za specjalne drzewko (np. do kościołów czy urzędów) powyżej 5 metrów wysokości - trzeba zapłacić nawet powyżej 100-200 zł, w zależności od gatunku i miejsca, bowiem każde nadleśnictwo kształtuje ceny na podstawie własnych kosztów ponoszonych na pozyskanie i transport.

Wracamy do naturalnych drzewek
Od wielu już lat zauważalny jest powrót do tradycyjnej choinki ciętej. - Plastikowa choinka uważana jest bowiem za antyekologiczną, jako że jej wytworzenie to ogromne koszty środowiskowe. Poza tym wprowadza sztuczną atmosferę do domu - zauważa rzecznik.

Natomiast naturalna choinka pozyskiwana bez szkody dla trwałości lasu nie przynosi takich strat naturalnemu środowisku.

- Moda na choinki naturalne oznacza, że nie tylko nawiązujemy do tradycji, ale zaczynamy czuć siłę natury i podkreślamy nasz odwieczny związek z lasem - przypomina Edward Marszałek.

W Lutowiskach drzewka będą sprzedawane w godzinach pracy nadleśnictwa. Od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 14:30.

- Zapraszamy serdecznie i życzymy wszystkim zdrowych i spokojnych świąt - dodaje nadleśniczy Rafał Osiecki.

Szczegóły sprzedaży drzewek znajdują się na stronach internetowych bieszczadzkich nadleśnictw.

 

 

autor: paba