Ustrzyki Dolne
czwartek, 4 stycznia 2024

Działania profilaktyczne „Energetyki jak narkotyki”

Działania profilaktyczne „Energetyki jak narkotyki”<br/>fot. KPP Lesko
fot. KPP Lesko

Bieszczadzcy policjanci przypominają, że od 1 stycznia obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Obecnie prowadzone są działania edukacyjno-profilaktyczne. Policja przypomina handlowcom, że sprzedaż energetyków osobom poniżej 18 roku życia, jest zagrożona karą do 2 tys. złotych.

Policjanci ze swoimi działaniami chcą dotrzeć do przedsiębiorców, przedstawicieli oświaty, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. To ich zdrowie na skutek spożywania takich napojów może być zagrożone. Obowiązujący od początku roku zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia ma na celu właśnie ochronę zdrowia młodych ludzi.

- Celem policyjnych działań jest zwiększenie wiedzy społecznej na temat skutków zdrowotnych spożywania napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny, a także informowanie lokalnych przedsiębiorców o prawnych skutkach sprzedaży takich napojów osobom małoletnim – wyjaśnia aspirant sztabowy Katarzyna Fechner, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Lesku.

Policjanci przypominają, że wraz z początkiem 2024 roku w życie wszedł zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia. O ograniczeniu przypominają także dyrektorom szkół w powiecie leskim podkreślając, że energetyki nie mogą być też sprzedawane w szkołach i automatach z napojami.

Przypominamy:

- zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim został wprowadzony na mocy Ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jej treścią, od 1 stycznia 2024 roku dzieci i młodzież nie mogą nabywać napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny.

- zgodnie z nowymi przepisami, producenci napojów energetycznych mają obowiązek ich odpowiedniego oznakowania. Za produkowanie, bądź sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych energetyków, grozi kara grzywny do 200 tysięcy złotych. Sprzedaż energetyków osobom niepełnoletnim jest natomiast zagrożona karą do 2 tysięcy złotych.

Działania profilaktyczne „Energetyki jak narkotyki”<br/>fot. KPP Lesko
fot. KPP Lesko
Działania profilaktyczne „Energetyki jak narkotyki”<br/>fot. KPP Lesko
fot. KPP Lesko
autor: oprac. paba
źródło: KPP Lesko