Ustrzyki Dolne
wtorek, 28 listopada 2023

Gmina porządkuje przestrzeń. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi.

Gmina porządkuje przestrzeń. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi. <br/>fot. UM UD
fot. UM UD

Gmina Ustrzyki Dolne chce ustalić zasady i warunki na jakich, na jej terenie będzie można stawiać reklamy. Dodatkowo radni ustalą też termin, w którym należy dostosować obecne miejsca reklamowe. Mieszkańcy swoje uwagi w tej sprawie mogą zgłaszać do końca roku.

 


Gminę Ustrzyki Dolne charakteryzuje wyjątkowy krajobraz malowniczych Gór Sanocko Turczańskich. Pełna jest szlaków turystycznych i miejsc widokowych. Niestety, mieszkańcy oraz odwiedzający nas turyści zwracają uwagę, na bałagan panujący w przestrzeni miejskiej - w szczególności właśnie na dowolność w rozmieszczaniu reklam i banerów, które mocno psują otoczenie.

Podzielona na dwa obszary
Ustrzyccy radni postanowili więc zadbać o naturalne widoki i pracują nad uchwałą reklamową. Ma ona jasno określić zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Uchwała zwraca też uwagę na rodzaj materiałów z jakich mogą być wykonane reklamy oraz na to, jakiej mogą być wielkości.

Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych podzieliła gminę na dwa obszary, do których zastosowanie będą mieć różne postanowienia. Pierwszy obszar obejmuje miasto, a drugi znajduje się między centrum a granicami administracyjnymi gminy.

Ograniczono ilość na posesjach, ogrodzeniach, ścianach
Radni podzielili w niej reklamy na rodzaje m.in.: sprzedażową, okolicznościową czy budowlaną. Ustalili też jak mają wyglądać nośniki reklamy - jaką mają mieć wielkość i jaka ma być jasność wyświetlania reklam elektronicznych.

Ograniczono też ilość reklam mających się znajdować na danym terenie - na bramach wjazdowych czy na elewacjach budynków. Ustalono jak mają wyglądać szyldy na ogrodzeniach, na urządzeniach technicznych czy budowlanych, wiatach przystankowych oraz to, gdzie można umieszczać reklamy wyborcze.

W uchwale określono też na jakich zasadach można ustawiać reklamy przy drogach, gdzie powinny się znajdować, jakiej powinny być wielkości i z czego mogą być wykonane.

Kiedy uchwała wejdzie w życie, instalowanie reklam na terenie gminy będzie możliwe tylko zgodnie na wymienionymi w niej zasadami. To samo będzie dotyczyć oświetlenia lub podświetlania reklam.

Według uchwały mieszkańcy gminy mają rok na dostosowanie się do jej przepisów.

Będzie debata
Z projektem uchwały reklamowej mieszkańcy mogą zapoznać się w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych w pokoju A 0.1 do 8 grudnia. Jej projekt znajduje się też na stronie internetowej urzędu - TUTAJ

Urzędnicy na uwagi czekają do końca roku.

Dodatkowo 4 grudnia o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej urzędu odbędzie się dyskusja publiczna na ten temat.

 

autor: paba


powiązane artykuły: