Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 17 czerwca 2024

Harcerze będą świętować w Bieszczadach

Harcerze będą świętować w Bieszczadach

Jeśli wasze harcerskie mundury wypłowiały, ale wciąż wiszą w szafach, to czas je odświeżyć. Szykuje się bowiem niezwykły jubileusz! W tym roku odbędą się dwie rocznice związane z harcerstwem: 100-lecie harcerstwa w Bieszczadach oraz 50-lecie Operacji Bieszczady.

 

W tym roku harcerze będą świętować niezwykły jubileusz - 100-lecie harcerstwa w Bieszczadach oraz 50-lecie Operacji Bieszczady. Jak przypominają organizatorzy - pierwsze obozy były tu bowiem organizowane już w latach 20-tych ubiegłego wieku i przez cały okres międzywojenny.

Po II wojnie światowej, w latach 50-tych, harcerze zaczęli wracać w Bieszczady. Na początku przyjeżdżali tu w ramach HALMS czyli Harcerskiej Akcji Letniej Młodzieży Starszej. Uczestnicy obozów pomagali mieszkańcom zagospodarować noszące jeszcze ślady walk tereny prowadząc m.in. punkty medyczne, zielone przedszkola i sieć łączności.

Na szeroką skalę rozwinięto te działania w 1974 roku - a więc dokładnie 50 lat temu, kiedy ogłoszono działania w ramach Operacji Bieszczady-40. To dzięki tej akcji, na naszym terenie powstały dziesiątki stanic, a pod połoniny zjechały tysiące harcerzy. W 1989 roku przekształciła się ona w Bieszczadzką Akcję Letnią trwającą do czasów współczesnych.

Przez dziesięciolecia obozy pod połoninami obrosły w legendy, a bieszczadzkie piosenki słynnych „Wołosatek” (również świętujących swoje 50-lecie) promują nasz region w Polsce i za granicą.

W ten sposób przez Bieszczady przewinęło się ok. 70 tysięcy harcerzy w kilku pokoleniach, a niektóre stanice działają po dzień dzisiejszy. Uczestnicy obozów stali się najwierniejszą grupą turystów odwiedzających Bieszczady i dziś wracają tu z całymi rodzinami. Nie sposób sobie wyobrazić, jak wyglądałyby Bieszczady bez harcerzy.


PROGRAM UROCZYSTOŚCI
SOBOTA 10 SIERPNIA
10:00-13:00 - Ustrzyki Dolne – otwarcie wystawy jubileuszowej przygotowanej we współpracy z Muzeum Harcerstwa i gawędy historyczne o 4 okresach obecności harcerzy w Bieszczadach, spotkanie pokoleń z udziałem Naczelniczki ZHP (sala d. Rafinerii FANTO)

ok. 14:00 - Ustrzyki Dolne - odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku dawnej siedziby sztabu operacji (obecnie ośrodek „Bieszczadzki Trakt” Chorągwi Podkarpackiej ZHP) po południu - uczestnicy rozjeżdżają się po Bieszczadach, po dawnych stanicach, po starych i nowych atrakcjach, na spotkania w gronie dawnych stanic, chorągwi, środowisk

NIEDZIELA 11 SIERPNIA
12:30 - Wola Michowa – harcerska msza św. pamięci bieszczadników, którzy odeszli na „niebieskie połoniny”

14:00-20:00 - Wola Michowa – Harcerski Jarmark i Festiwal w Woli

  • stoiska stanic/chorągwi, bieszczadzkich nadleśnictw i gmin, stoisko promocyjne województwa podkarpackiego, kolekcjonerskie, poczta i wydawnictwa harcerskie itp.
  • wystawa jubileuszowa
  • jednodniówka jubileuszowa
  • ciepła micha
  • koncert laureatów przeglądu artystycznego – uczestników zlotu Chorągwi
  • Jubileuszowy koncert „WOŁOSATEK”, które również obchodzą swoje 50-lecie!
  • wieczór filmów i wspomnień

UWAGA!
ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE MOŻLIWOŚĆ KOREKTY PODANYCH GODZIN. UDZIAŁ W WYDARZENIU WYMAGA REJESTRACJI - REGULAMIN I LINK DO ZGŁOSZEŃ NA FB: share/p/oLsdFsByGSSsw1cA/

ZDJĘCIE: FB: 100-lecie harcerstwa w Bieszczadach
 

autor: oprac. paba
źródło: FB: 100-lecie harcerstwa w Bieszczadach


powiązane artykuły: