Ustrzyki Dolne
niedziela, 12 lipca 2020

Największa frekwencja w Solinie

Największa frekwencja w Solinie

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki frekwencji w II turze wyborów prezydenckich. Największa frekwencja jest w powiecie leskim, w gminie Solina. – Jest bardzo dużo turystów, to pewnie przyczyni się do większej frekwencji – mówią członkowie komisji wyborczych.

PKW podała informację o frekwencji w wyborach prezydenckich do godz. 12. - Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 24,73 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak. Państwowa Komisja Wyborcza podała informację na podstawie danych otrzymanych od ponad 25 tysięcy 400 obwodowych komisji wyborczych.

W wyborach na prezydenta RP do południa wzięło udział 7 209 052 osób. Do głosowania uprawnionych jest 29 147 064 osób. Przed dwoma tygodniami (28 czerwca ) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza podana przez PKW na godz. 12.00 wyniosła 24,08 proc. uprawnionych do głosowania. Jak podkreślał Sylwester Marciniak, oznacza to, że w II turze do godz. 12 głosowało o około 100 tys. osób więcej niż dwa tygodnie temu.

Jak w Bieszczadach?
W podkarpackim frekwencja wyborcza wyniosła 23,50 proc. Na godz. 12, najwyższa była w powiecie leskim - 28,72 proc., a gminą w której zagłosowało najwięcej wyborców jest Solina - 39,65 proc. Najmniej osób na wybory poszło w powiecie przemyskim - 19,94 proc, a w gminie Fredropol głosowało zaledwie 17,02 proc. wyborców.

W Dwerniku głosowanie co roku odbywa się w remizie strażackiej przy Parku konnym. W tym roku dodatkowo odbywa się tam Bieg Charytatywny Kamień Dwernik Trail - Głosowanie przebiega sprawnie, nie ma żadnych problemów – mówią nam członkinie miejscowej komisji wyborczej.

- To bardzo urocze miejsce, pierwszy raz mogę głosować w miejscu w którym pali się dodatkowo kominek – cieszy się pan Paweł, jeden z uczestników biegu. – Jest dużo osób z Polski, większość zadbała o zaświadczenia uprawniające do głosowania poza domem. Szkoda tylko, że nasze głosy nie wliczą się w tej turze strażakom w „Bitwie o wozy”.
- Zawsze biorę udział w wyborach, to nasz obowiązek – mówi nam pan Stanisław, mieszkaniec Dwernika. - Zobaczymy jaki będzie wynik, kiedy jest dużo turystów, ale dobrze, że jest dużo osób. Dobrze, że ludzie głosują – dodaje.

W powiecie bieszczadzkim zagłosowało 21,90 proc. obywateli. Do godz. 12 wydano tu 3 995 kart, a do głosowania jest uprawnionych 18 240 osób. Najwięcej osób zagłosowało w gminie Lutowiska - 36,31 proc., druga pod względem frekwencji jest gmina Czarna - 20,99 proc., a trzecia gmina Ustrzyki Dolne - 19,80 proc.

W powiecie leskim do głosowania uprawnionych jest 25 269 obywateli. Do godz. 12 wydano tu 7 257 kart. Co ciekawe w II turze wyborów prezydenckich gmina Solina przegoniła Cisną, w której do godz. 12 głosowało 38,35 proc. wyborców. W Baligrodzie zagłosowało - 23,87 proc., w Lesku - 22,38 proc., a w Olszanicy - 21,61 proc. wyborców.

Jak w Polsce?
Najwyższa frekwencja na godz. 12. była w województwie mazowieckim - 26,92 proc., drugie miejsce zajęło województwo małopolskie - 26,53 proc., a trzecie podlaskie - 26,37 proc - informuje PKW.

Najniższą frekwencję odnotowano w województwie opolskim 21,60 proc., zaraz przed nim znalazło się województwo lubuskie z frekwencją na poziomie 22,71 proc., trzecie od końca było wielkopolskie - 23,36 proc.

Wśród miast - najwięcej osób zagłosowało w stolicy - 28,72 proc., drugie miejsce zajęła Zielona Góra - 28,17 proc., a trzecie Toruń - 28,01 proc. Najniższa frekwencja była w Gdańsku - 21,37 proc., w Rzeszowie - 23,95 proc. i Gorzowie Wlkp. - 26,10 proc.

W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w Krynicy Morskiej, w województwie pomorskim, gdzie zagłosowało - 52,36 proc. wyborców. Najmniej głosowało w gminie Górzyca, w województwie lubuskim - tylko 13,54 proc.

W lokalach wyborczych bez zakłóceń
- Nie mieliśmy zgłoszeń dotyczących nietypowych zdarzeń w lokalach wyborczych podczas niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich - poinformowała przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. - Jeśli chodzi o porządek, nie mieliśmy żadnych informacji, że nietypowe zdarzenia miały miejsce, poza informacjami pojedynczymi, że gdzieś była nieostemplowana karta - zaznaczyła.

FOT. PAULINA BAJDA

Największa frekwencja w Solinie
Największa frekwencja w Solinie
Największa frekwencja w Solinie
Największa frekwencja w Solinie
Największa frekwencja w Solinie
Największa frekwencja w Solinie
Największa frekwencja w Solinie
Największa frekwencja w Solinie
autor: paba
źródło: PKW


powiązane artykuły: