Ustrzyki Dolne
piątek, 10 listopada 2023

Nowe nasadzenia wokół świetlicy w Dźwniaczu

Nowe nasadzenia wokół świetlicy w Dźwniaczu

Lipy, klony, pęcherznica kalinolista i krzewuszka cudowna - wokół świetlicy wiejskiej w Dźwiniaczu Dolnym nasadzono kilkadziesiąt nowych drzew i krzewów.

 


W 2023 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego po raz dziewiąty realizuje kampanię informacyjno - edukacyjną „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”. Jednym z działań prowadzonych w jej ramach jest sadzenie drzew i krzewów miododajnych, które maja być sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim.

Akcja prowadzona jest we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego z terenu naszego województwa. Samorządy corocznie bardzo licznie odpowiadają na zaproszenie do udziału w akcji. W tym roku do zadania zgłosiły się 102 podmioty.

W tym roku, na terenie gminy Ustrzyki Dolne posadzonych 15 sztuk drzew gatunku lipa drobnolistna, 15 sztuk drzew gatunku klon pospolity, 10 sztuk krzewów gatunku pęcherznica kalinolista oraz 10 sztuk krzewów gatunku krzewuszka cudowna.

Rośliny zostały posadzone w miejscowości Dźwiniacz Dolny, przy nowej świetlicy wiejskiej. Stary budynek świetlicy spłonął w pożarze w nocy z 3 na 4 stycznia 2016 roku. Budowa nowej świetlicy trwała kilka lat, a jej otwarcie zostało połączone z Dożynkami Gminnymi, które odbyły się 27 sierpnia 2023 r.

Urzędnicy podkreślają, że posadzenie drzew i krzewów miododajnych w tym miejscu, przyczyni się do poprawy bioróżnorodności oraz wpłynie na wzrost pożytków dla pszczół i innych owadów zapylających. Dodatkowo poprawi to estetykę otoczenia nowej świetlicy, a mieszkańcy Dźwiniacza w będą mogli spędzać czas w pięknym i kolorowym miejscu.

Od 2015 roku na działania w ramach kampanii przeznaczono ponad 750 tys. zł. Zakupionych i wprowadzonych do środowiska zostało łącznie ok. 56 tys. szt. sadzonek roślin miododajnych, które z biegiem czasu stanowić będą cenny pożytek dla owadów zapylających.

ZDJĘCIA: UM UD

autor: oprac. paba
źródło: UM Ustrzyki Dolne