Ustrzyki Dolne
piątek, 12 kwietnia 2024

Odbierz drzewko w nadleśnictwie

Odbierz drzewko w nadleśnictwie<br/>fot. LP
fot. LP

Dziś czyli w piątek 12 kwietnia, odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać m.in. we wszystkich bieszczadzkich nadleśnictwach.

 


Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat.
- Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień - wylicza Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 roku posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

 


W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie.

- Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych – dodaje rzecznik RDLP w Krośnie.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Leśnicy z terenu Bieszczad wydawanie sadzonek rodzimych gatunków drzew i krzewów rozpoczną o godz. 9.00. Każda osoba może zabrać ze sobą maksymalnie 10 drzewek. Zakończenie akcji w większości nadleśnictw zaplanowano na 15:00.

 

autor: oprac. paba
źródło: RDLP Krosno