Ustrzyki Dolne
piątek, 29 września 2023

Odlatują żurawie. Czas na jesienne zbiory.

Odlatują żurawie. Czas na jesienne zbiory.

Na bieszczadzkim niebie coraz częściej widzimy odlatujące na zimowiska żurawie. Ptaki łączą się w klucze, a po dolinach rozchodzi się ich charakterystyczny klangor. To znak, że czas na jesienne zbiory, bo powoli zbliża się zima.

 


W Polsce żurawie objęte są ścisłą ochroną gatunkową. To dosyć duże ptaki, o charakterystycznej smukłej sylwetce. Mierzą około 120 cm wysokośc i są większe od bociana. 

Żuraw to ptak wędrowny. Żeruje głównie wśród lasów, nad jeziorami czy starorzeczami, na łąkach czy mokradłach. W Bieszczadach bardzo często są spotykane w odludnych miejscach doliny Sanu.

Żurawie na zimę migrują, chociaż mróz im nie szkodzi. Ptak jest jednak roślinożercą i w zimie żerowanie utrudnia mu pokrywa śnieżna.

Żurawie w okolicach września-października, zbierają się w stada na tzw. zlotach czy zlotowiskach - co roku w tym samym miejscu. W trakcie zlotów tańczą, nawołując się do odlotu i łączą w pary na długie lata. Ich taniec godowy, jest bardzo charakterystyczny. Podskakują wysoko z rozpostartymi skrzydłami, wydając donośny klangor. Taki sam odgłos - podobny trochę do trąbki, słyszymy podczas ich przelotów.

Klucz żurawi jest ułożony w kształt litery „V”, z czego jeden bok jest dłuższy. Pozwala im to łatwiej pokonać odległość i opory powietrza. Klucz prowadzi przewodnik, ale ptaki zwykle zmieniają się na tej pozycji. Według ornitologów żurawie potrafią w ciągu kilkunastu godzin przebyć ponad 1000 kilometrów.

Pojawienie się na niebie klucza żurawi od wieków było traktowano jako dobra wróżba. W zimie symbolizował nadchodząca wiosnę, a w niespokojnych czasach, rychły koniec konfliktów.

Z racji swojej charakterystycznej, dostojnej sylwetki posiada szeroka symbolikę w wierzeniach wielu narodów. Jest uważany jest za atrybut bogów, patron podróżnych, wędrowców i pielgrzymów.

Dla wielu narodów ten ptak jest symbolem miłosierdzia i dobroczynności. Nadaje się mu też cechy antropomorficzne - arystokratyczne, mówiące wręcz o jego wyniosłych manierach. Ale sporo obserwatorów dostrzega w jego zachowaniu czujność, opiekuńczość i miłość.

Według japońskich legend te ptaki żyją tysiąc lat. Celtowie i Chińczycy uważali, żurawie za nieśmiertelne, za przewodników, którzy odprowadzają dusze zmarłych na miejsce przeznaczenia. Dla Celtów były wręcz oznaką nieszczęścia. W wierzeniach narodów słowiańskich żurawie również pełniły rolę przewodników, ale tych znających dobrze drogi nad lądami i morzami.

Latem żuraw jako pierwszy wita wschód słońca, a jego klangor obwieszcza światu początek dnia. Jesienią, jest sygnałem do odlotu i tym samym obwieszcza nam, że to już koniec lata.

ZDJĘCIA: DOROTA KRYNICKA

Odlatują żurawie. Czas na jesienne zbiory.
Odlatują żurawie. Czas na jesienne zbiory.
Odlatują żurawie. Czas na jesienne zbiory.
Odlatują żurawie. Czas na jesienne zbiory.
Odlatują żurawie. Czas na jesienne zbiory.
autor: paba
źródło: lasy.gov.pl