Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 19 lutego 2024

Oszuści podszywają się pod ZUS

Oszuści podszywają się pod ZUS<br/>fot. ZUS
fot. ZUS

ZUS ostrzega przed fałszywym profilem tej instytucji na Facebooku. Zachęca on do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków.

 

Na portalu społecznościowym Facebook, pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywy profil informuje o inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Oszuści podają, że wystarczy zainwestować 1 tys. zł.

- Prawdopodobnie w ten sposób próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. Posłużono się przy tym spreparowanym wizerunkiem byłej prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej, aby uwiarygodnić informację. ZUS rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie - wyjaśnia rzecznik ZUS w regionie Wojciech Dyląg.

Przy tej okazji ZUS przypomina również o możliwych próbach wyłudzania danych. Nie należy klikać w podejrzane linki - zarówno mailowe, jak i przesyłane w wiadomościach SMS, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

- Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki - dodaje rzecznik.

 

autor: oprac. paba