Ustrzyki Dolne
wtorek, 21 stycznia 2020

Ranking Onetu - Ustrzyki zapraszają na narty!

Ranking Onetu - Ustrzyki zapraszają na narty!<br/>fot. Andrzej Górski
fot. Andrzej Górski

Portal onet.pl opublikował raport dotyczący ośrodków narciarskich w Polsce. Ustrzyki Dolne awansowały na 16 miejsce. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale doceniono zmiany, m.in. nowy wyciąg krzesełkowy na Gromadzyniu.

Dziennikarze portalu onet.pl po raz jedenasty odwiedzili większość ośrodków narciarskich w Polsce, po to by stworzyć ranking najlepszych ośrodków. Wzięli pod uwagę kilka zmiennych m.in.: trasy, wyciągi, jedzenie oraz informacje. Podstawą oceny ośrodków narciarskich były informacje teoretyczne oraz opinie osób odwiedzając poszczególne stacje. Również na miejscu sprawdzono stan ich przygotowań.

Przy ocenianiu poszczególnych ośrodków, pod uwagę brano przede wszystkim potencjał narciarski, czyli stan i możliwości infrastruktury narciarskiej. Każdy wyciąg jest punktowany, więcej oczek dostaje się za nowoczesne krzesełka, gondole, mniej za stare krzesła i orczyki. Jeśli chodzi o trasy zjazdowe - liczba punktów zależy nie tylko od sumy długości tras zjazdowych, ale też od zróżnicowania trudności tras. Tak więc - przy tej samej długości tras, więcej punktów otrzymywał ośrodek, gdzie są trasy różnej trudności.

Oceniano także czynniki pozanarciarskie, do których zaliczono parkingi, jakość dojazdu, dostęp do wyciągów, gastronomię na stoku i możliwości noclegowe w pobliżu tras. Najwięcej punktów dostawały stacje, w których można znaleźć nocleg tuż przy stoku, im większa liczba takich możliwości i większa różnorodność standardu obiektów - tym więcej punktów.

Oprócz tego do oceny wliczono dodatkowe kryteria. Pierwszym jest jakość instalacji naśnieżającej, za którą przyznawano od 1 do 10 punktów. Drugie kryterium to „dostęp do informacji” czyli ocena strony internetowej, jej aktualność, możliwość podglądu kamer na stoku live, liczba multimediów i zdjęć, a także łatwość, z jaką narciarze mogą znaleźć na niej informacje o warunkach na stokach.

Dziennikarze sprawdzili też co nowego powstało w górach, jak rozwijają się poszczególne ośrodki, jakie trendy można zaobserwować i czego spodziewać się w przyszłości. W tym roku nowości było jak na lekarstwo i uwzględniono tylko jedną nową kolej linową - 4-osobowe krzesełko na Gromadzyniu w Ustrzykach Dolnych, które zastąpiło stary orczyk.

Wśród dużych stacji podobnie jak w ubiegłym roku wygrywa „koalicja” trzech stacji w Szczyrku, która na jednym karnecie oferuje 40 km tras zjazdowych. Na pozostałych miejscach - kolejność podobna, z tym że coraz niżej spada Wierchomla. Natomiast do pierwszej dziesiątki wchodzi jako miejscowość Tylicz - tak właśnie działa wspólny karnet (połączone siły ośrodków Master-Ski i TyliczSki). Oczywiście w górę poszły Ustrzyki Dolne, które jako jedyne postawiły nową kolej w tym sezonie.

Na I miejscu z 209 pkt znalazł się Szczyrk, na II Białka Tatrzańska z 175 pkt, a na III Zieleniec z 149 pkt. Ustrzyki Dolne awansowały na 16 miejsce z 79 pkt.
Nasze wyciągi i trasy narciarskie dostały 37 pkt, infrastruktura - 14 pkt na 20 pkt., komfort jazdy i wrażenia narciarskie - 16 pkt na 25 pkt, naśnieżanie - 8 pkt na 10 pkt, dostęp do informacji - 4 pkt na 5 pkt.

 

autor: oprac. paba
źródło: onet.pl