Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 26 lutego 2024

RDLP Krosno. Kolejna udana submisja

RDLP Krosno. Kolejna udana submisja

Organizatorzy XXV Submisji Drewna Cennego mogą być zadowoleni z wyników. Oferty cenowe do przetargu złożyło 17 firm i z Austrii, Polski, Słowacji i Włoch. Najwyższą cenę uzyskano za kłodę jaworu z Nadleśnictwa Stuposiany.

 

 

XXV Submisji Drewna Cennego odbyła się w czwartek 22 lutego w Nadleśnictwie Brzozów. Na sprzedaż wystawiono 1050 metry sześciennych kłód dębowych, 202 metry jaworowych, 145 metry jesionowych i mniejsze ilości dębu czerwonego, jesionu, modrzewia, czereśni, buka, wiązu, klonu i olchy. Łącznie prawie 1700 metrów sześciennych, które wyeksponowano na trzech składach: w Załużu, Oleszycach i Godowej. Sprzedano 98 proc. oferowanej puli drewna, a średnia cena metra sześciennego sięgnęła 2 499 zł.

- To efekt tego, że na składach znalazły się jedynie kłody najwyższej jakości, które - jak się okazało - łatwo znalazły nabywców. To także wynik wielkiej pracy służby terenowej i brakarzy przy identyfikacji surowca cennego i dostarczenia go do składnic submisyjnych - mówi Tadeusz Mędrek, naczelnik Wydziału Marketingu RDLP w Krośnie.

Najlepiej sprzedał się dąb, który od kilku lat króluje wśród poszukiwanych gatunków. Jego średnia cena 3 118 zł mocno zaważyła na ogólnej średniej całej submisji.

Najwyższą cenę jednostkową uzyskano za kłodę jaworu z Nadleśnictwa Stuposiany - 32 500 złotych, przy czym jej miąższość to zaledwie 0,59 metra sześciennego (dł. 290 cm i średnica 51 cm). Ofertę złożyła firma z Włoch. To nowy rekord jeśli chodzi o cenę jednostkową na drewno sprzedane w Polsce. Rok temu najwyższa cena to 28 595 złotych za metr sześcienny jaworu rezonansowego z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. (od red. - cechę drewna rezonansowego nadaje mu falistość słojów czyli "wada" drewna, która jest wykorzystywana do produkcji instruemntów muzycznych)

Tegorocznej XXV Submisji towarzyszyła wystawa zorganizowana w Muzeum Regionalnym w Brzozowie. W jej otwarciu uczestniczyli Janusz Starzak, dyrektor RDLP w Krośnie i Jerzy F. Adamski, dyrektor Muzeum. Udział wzięła również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie.

Zebrani wysłuchali prelekcji naczelnika Tadeusz Mędrka na temat historii submisji oraz Małgorzaty Kaczorowskiej z Nadleśnictwa Brzozów, która przybliżyła wiele zagadnień związanych z wykorzystaniem drewna w gospodarstwie domowym i kulturowych funkcjach tego surowca.

FOT. RDLP KROSNO

 

RDLP Krosno. Kolejna udana submisja
RDLP Krosno. Kolejna udana submisja
RDLP Krosno. Kolejna udana submisja
RDLP Krosno. Kolejna udana submisja
RDLP Krosno. Kolejna udana submisja
autor: Edward Marszałek Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie